Džochar Carnajev, kterého dopadla bostonská policie, je ve vážném stavu v nemocnici

Americká policie zadržela mladíka podezřelého ze spáchání pondělního bombového útoku na mezinárodní maraton v Bostonu. Devatenáctiletého Džochara Carnajeva dopadla po rozsáhlé pátrací akci na bostonském předměstí ve Watertownu. Před policií se více než dvě hodiny skrýval pod plachtou lodi na dvoře rodinného domu. Podezřelý je v nemocnici, jeho zdravotní stav je prý vážný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista se raduje z dopadení druhého z bratrů, kteří zřejmě spáchali atentát na bostonský maraton

Policista se raduje z dopadení druhého z bratrů, kteří zřejmě spáchali atentát na bostonský maraton | Zdroj: ČTK

Svědci v ulicích Waterownu nejprve slyšeli střelbu a krátce na to do tamních ulic vjely desítky policejních aut. Úřady vyzvaly obyvatele, aby zůstali ve svých domovech.

Policie našla podezřelého jen několik minut po tom, co opět povolila vycházení. Více než dvě hodiny se skrýval pod plachtou lodě, která byla na zimu zaparkovaná na dvorku rodinného domu ve Franklinově ulici na předměstí Watertown.

Přehrát

00:00 / 00:00

Muž podezřelý z pondělních krvavých útoků při maratonu v Bostonu byl dnes zadržen. Podrobnosti přiblížil spolupracovník ČRo ve Spojených státech Dušan Neumann.

Policii na místo údajně navedl jeden z tamních obyvatel, když si všiml stop po krvi a oznámil to vyšetřovatelům.

Ve stejné chvíli zachytil vrtulník vybavený infračervenými senzory, který létal nad Bostonem, tepelnou stopu těla v člunu, který byl zaparkován u domu.

Oblast byla obklíčena policisty a pachatel vyzván, aby se vzdal. Jelikož to odmítl, následovala přestřelka, při které bylo vypáleno více než 200 ran.

Podle policie byl Carnajev ve vážném stavu, krvácel a byl převezen do nemocnice. „Jeho stav je vážný, ale nikoliv kritický. První zranění utrpěl pravděpodobně už při explozi při atentátu na maraton. Druhé při přestřelce, honičce a třetí, když se odmítl vzdát,“ popsal situaci spolupracovník ČRo ve Spojených státech Dušan Neumann.

Poté, co policie oznámila zadržení podezřelého, vyšly tisíce lidí v Bostonu na ulici. Obyvatelé Watertownu si oddechli, dnešní noc pro ně prý bude klidnější, než ta minulá.

Podezřelý se ukrýval pod plachtou na lodi na dvorku domu ve Franklin Street | Foto: Reuters

„Jsme uzavřená společnost, taková ospalá, klidná, ale teď máme obrovský pocit euforie a úlevy. Na začátku jsme měli strach, bylo tu hodně střílení, ale také se projevila statečnost policistů. Moc jim za to děkujeme,“ popsal CNN jeden z místních pocity obyvatel města.

Práci bezpečnostních jednotek ocenil americký prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu zároveň slíbil detailní prošetření celého případu.

„Po dnešní noci zůstává řada nezodpovězených otázek. Proč tento mladý muž, který zde studoval, žil, byl součástí naší společnosti, provedl takový násilný čin. Jak pachatelé útoky plánovali, uskutečnili a jestli jim někdo pomáhal. Rodiny obětí si zaslouží znát odpovědi na tyto otázky,“ řekl Obama.

Staršího z podezřelých bratrů kontrolovala FBI

Dopadený devatenáctiletý Džochar Carnajev je podezřelý, že v pondělí spolu se svým bratrem Tamerlanem, který zemřel v noci na pátek při přestřelce s americku policií, nechali vybouchnout bomby během bostonského maratonu. Exploze v cílové rovince závodu zabily tři lidi a dalších 170 zranily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace o původu údajných pachatelů bombového útoku na bostonský maraton zjišťuje moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Oba bratři pocházejí z Kavkazu, z oblasti hranic mezi Čečenskem a Dagestánem, ale už více než 10 let žijí ve Spojených státech. „Starší Tamerlan se vrátil do Ruska, do této oblasti, kde pravděpodobně podlehl ideologii fundamentalistického islámského stylu, a s ní se pak vrátil do USA,“ uvedl Neumann.

Informace o životě a přesném příchodu bratrů do Spojených států jsou protichůdné. Podle strýce Ruslana Carniho, který žije v americkém Marylandu, se Tamerlan i Džochar narodili v Kyrgyzstánu, kde prožili několik let. Podle amerických úřadů bratři přijeli do USA v různou dobu, jeden v roce 2002 společně s rodiči a druhý v roce 2004.

Během zásahu policie v ulicích Bostonu se šířila řada neověřených informací

Číst článek

Otec mladých mužů, Anzor Carnajev, který žije v jihoruské Machačkale, v rozhovoru pro ruskou agenturu Interfax uvedl, že 19letý Džochar byl studentem medicíny. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že se oba bratři stali předmětem hry zpravodajských služeb.

Jejich matka nemůže uvěřit, že by útok na maraton její synové spáchali. Starší syn Tamerlan byl podle ní navíc pod kontrolou FBI. „V našem domě nikdy nikdo nemluvil o terorismu. Můj starší syn Tamerlan se velmi zajímal o náboženství, hlavně před pěti lety. Ale nikdy mi neřekl, že by byl zapojen třeba do džihádu. FBI ho kontrolovala už asi tři nebo čtyři roky. Věděli, co můj syn dělá, na jaké internetové stránky se dívá. Jak se to tedy mohlo stát?“ ptá se.

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva, kterého bostonská policie dopadla v noci na dnešek | Foto: ČTK/AP

V souvislosti s případem byli podle médií zadrženi další tři lidé. Podle Neumanna jde ale jen o domněnky, protože FBI nevydala žádnou oficiální zprávu. „Je ale pravděpodobné, že je vyšetřována bývalá, možná ještě současná manželka staršího bratra, který byl při akci zastřelen, a další příbuzní,“ dodal.

Pavel Novák, Lenka Kabrhelová, Dušan Neumann, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme