Egyptští ozbrojenci znovu zaútočili na plynovod do Izraele

Potrubí odvádějící egyptský zemní plyn do Izraele se znovu stalo terčem ozbrojenců. Tříčlenná skupina časně ráno začala střílet na čerpací stanici nedaleko Aríše na Sinajském poloostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod italské firmy Eni v Libyi | Zdroj: ČTK

Jeden pracovník terminálu utrpěl popáleniny, rozsah škod zatím úřady nezveřejnily. Některá izraelská média uvádějí, že požár přerušil dodávky plynu do Izraele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku na plynovod informuje zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Podobný scénář se letos opakuje už nejméně pošesté. Skupiny ozbrojenců většinou vyzvou personál k opuštění technologického zařízení a pak na něj zaútočí bombami nebo střelbou. Několikrát už se kvůli tomu zastavily dodávky zemního plynu nejen do Izraele, ale také do Jordánska.

Útoky se začaly množit po únorovém svržení egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Na Sinaji se zhoršila bezpečnostní situace a do centra pozornosti se v arabské zemi dostal i prodej cenné suroviny židovskému státu. Mubárak mimo jiné čelí před soudem obvinění, že s Izraelem uzavřel velmi nevýhodnou smlouvu a Káhira prý prodává plyn hluboko pod cenou.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme