ETA odmítla odpovědnost za madridský masakr

Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) poprvé oficiálně odmítla odpovědnost za sérii pumových útoků v Madridu, při kterých ve čtvrtek zemřelo 200 lidí. Pro španělskou vládu však ETA zůstává hlavním podezřelým. Na protest proti terorismu vyšlo večer manifestovat do ulic Madridu a dalších měst po celém Španělsku na osm miliónů lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v  Madridu

demonstrace v Madridu | Zdroj: ČTK

Přes hustý déšť jsou ulice Madridu doslova zaplaveny lidmi. Úřady odhadují, že se jich na protiteroristické manifestaci sešlo přes dva milióny.

Jak z místa hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek, mnozí ze shromážděných se pod deštníky zahalili do španělské vlajky. Ulicemi a náměstími se nese skandování skandováním "Zbabělci" a "Vrazi". Sloupy, obvykle polepené billboardy, jsou plné černých stuh.

K účastníkům manifestace se připojili španělský korunní princ Felipe a jeho sestry infantky Elena a Cristina a předseda španělské vlády José María Aznar. Mezi hosty ze zahraničí je mimo jiné předseda Evropské komise Prodi, italský premiér Berlusconi či jeho francouzský kolega Raffarin.

Mohutné manifestace probíhaly také ve většině španělských měst od Bilbaa až po Kanárské ostrovy. V Barceloně se podle odhadů sešlo přes 1,2 miliónu lidí. Ve Vitorii, hlavním městě Baskicka, manifestuje ve značně napjaté atmosféře 150.000 lidí.

Podle policie jde o nejmasovější manifestace v historii země, která má 40 milionů obyvatel - demonstrovat šel každý pátý. Od čtvrteční půlnoci je ve Španělsku vyhlášen státní smutek, který má trvat 72 hodin.

Metropole se pro pomalu probouzí z šoku

Zatímco se španělská metropole pomalu vzpamatovávala z nejkrvavějšího teroristického útoku v dějinách země, počet obětí vzrostl na 199 mrtvých a téměř 1500 zraněných. Mrtvá těla asi 60 obětí dosud nebyla identifikována.

Podle dosavadních údajů zahynuli vedle mnoha Španělů také cizinci deseti národností. Kromě dvou Poláků a jedné Francouzky pocházely další oběti z Afriky a Latinské Ameriky: z Peru, Chile, Guiney Bissau, Maroka, Ekvádoru, Kolumbie, Kuby a Hondurasu.

Ministr rozvoje Francisco Álvarez Cascos oznámil, že tratě a linky, jež spojují oblast tragédie s předměstskými částmi, byly již ze 70 procent obnoveny. Příměstské vlaky i madridské metro dnes přesto použilo výrazně méně lidí, než bývá zvykem. Většina cestujících pak jen stěží skrývala pohnutí.

Cestujícím v příměstských vlacích navíc znovu zatrnulo, když bylo evakuováno nádraží Atocha. Právě tam včera zahynulo nejvíce pasažérů. Naštěstí se tentokrát jednalo o planý poplach. V poledne se ale život ve Španělsku skutečně zcela zastavil. Celý národ si připomněl památku více než dvou set nevinných obětí.

Pachatelé atentátů stále zůstávají neznámí

Španělská vláda y masakru nadále podezřívá baskické separatisty. Vede je k tomu především použitá trhavina, kterou teroristé z ETY před lety prokazatelně odcizili ze skladu u francouzského Grenoblu. Praktiky ETY připomínaly i bomby s úmyslně zpožděným časovým spínačem, které měly zranit záchranáře a příslušníky bezpečnostních sil, kteří na místě tragédie zasahovali.

ETA však dnes v prohlášení odpovědnost za útoky odmítla. Prohlášení obdržel telefonicky baskický nezávislý list Gara, který je obvyklým komunikačním prostředkem pro sdělení ETA. Volající, který zůstal v anonymitě, jménem organizace prohlásil, že se čtvrtečním krvavým masakrem nemá Baskicko a jeho svoboda nic společného.

Také mluvčí ilegální strany Batasuna, politické složky ETA, dnes zopakoval čtvrteční prohlášení, v němž popřel, že by za atentáty stála tato organizace. V minulosti se ETA ke svým útokům hlásila během několika dnů po činu právě prostřednictvím baskického tisku a televize.

Podle analytiků by série pumových útoků mohla mít na svědomí i Al-Káida. Na rostoucí pochybnosti o této verzi dnes nepřímo reagoval španělský premiér José María Aznar, který prohlásil, že jeho vláda při pátrání po pachatelích útoků "nevylučuje žádnou stopu".

Už včera obdržel arabský list Al-Kuds al-Arabí prohlášení, kterým buňka Brigáda mučedníka Abú Hafize Masrího přiznává zodpovědnost za atentáty a označuje je za úder proti křižákům provedený ve jménu Al-Káidy.

Špidla vyzval Čechy k uctění památky obětí

Předseda české vlády Vladimír Špidla dnes vyzval občany, aby v pondělí uctili památku obětí teroristických útoků v Madridu třemi minutami ticha. "Jako předseda vlády se obracím na občany České republiky, aby se v pondělí 15. března ve 12:00 našeho času připojili třemi minutami ticha k uctění památky obětí teroristického útoku v Madridu," apeluje premiér na obyvatele.

V pondělí a v úterý se budou moci čeští občané také zapsat na španělském velvyslanectví v Praze do kondolenční knihy. Otevřena bude po oba dny od 10:00 do 16:00. V úterý bude od 17:30 na památku obětí teroristického útoku sloužena mše v pražském kostele svatého Tomáše.

Jiří Hošek, Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme