Etnické násilí vyhnalo stovky Srbů do uprchlických táborů

Dnes uplynulo pět let od počátku bombardování Jugoslávie. Zatímco Albánci oslavují a požadují samostatné Kosovo, Srbové, kteří při násilnostech minulý týden přišli o střechu nad hlavou, skončili v uprchlických táborech. Jeden z nich navštívil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Kosovu | Zdroj: ČTK

Na 350 Srbů z Obiliče se dodnes tísní v provizorním uprchlickém táboře v Gračanici v tělocvičně tamní školy. Většina z nich vlastní jen oblečení, které mají na sobě, a jsou odkázáni na humanitární pomoc. Ta míří hlavně ze Srbska, kamiony ale čekají desítky hodin v severní srbské části Kosova dokud nepřijede policie a nezajistí jim bezpečný průjezd provincií.

V Obiliči - městě, kde ještě před pěti lety žilo na osm tisíc Srbů - se odehrály minulý týden největší pogromy od konce bombardování. Potvrdily se i informace o tom, že srbské domy tam zapalovali sami kosovští policisté. Jejich spravedlivému potrestání ale v Kosovu věří málokdo.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme