Europoslanci dali zelenou programu Bezpečnější internet pro děti

Bezpečnější internet pro děti. To je název pětiletého programu Evropské unie, který má přispět k větší ochraně dětí a mládeže před nebezpečími, které na ně mohou číhat na webových stránkách. Měl by umožnit rozšíření obsahových filtrů pro webové stránky u koncových uživatelů internetu, nebo zavedení jakési značky kvality pro internetové providery, že jejich stránky jsou pro dětského uživatele nezávadné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dítě u počítače | Foto: Jan Rosenauer

Program drtivou většinou schválili poslanci Evropského parlamentu. Plán podporovaný všemi členskými státy bude mimo jiné usilovat o důkladnější vzdělávání dětí, aby dokázaly rozpoznat nezákonné chování na internetu a vyhnout se mu. Podle sexuologa a europoslance za ODS Jaroslava Zvěřiny přitom nejde jen o to, že děti mohou zabrousit na pornografické stránky: "To je například o tom, že je mohou kontaktovat pachatelé pedofilních deliktů. Že se tam mohou seznamovat v rámci chatování s věcmi, které nepříslušejí jejich věkové kategorii. Nemohu poradit nic jiného, než rodičovskou kontrolu. Důslednou," nabádá Zvěřina.

Na příštích 5 let počítá program s částkou 55 milionů eur. To není podle europoslance za KSČM Jaromíra Kohlíčka mnoho: "Vyžaduje to aktivitu jednotlivých členských států, které jistě budou k tomuto základnímu kroku přidávat své vlastní programy." Poslanci navrhli také například vytvoření symbolů, které by podobně jako hvězdičky před filmy upozorňovaly na pro děti nevhodný obsah některých webových stránek. Program má začít fungovat už od příštího roku.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme