Evropa stále řeší, co s imigranty ze severu Afriky
Evropa musí být s Itálií solidární; příliv uprchlíků ze severní Afriky nemůže zvládnout jediná země. Nejen to zaznělo na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku v diskusi o migračních proudech směřujících na starý kontinent.
Dnes budou europoslanci schvalovat výzvu členským zemím Unie a Evropské komisi s návrhy, jak si s vlnou imigrantů z Afriky poradit. Hlavní nápor přistěhovalců zachycuje italský ostrov Lampedusa, na který v minulých týdnech dorazilo přes 20 tisíc lidí z Tuniska.
Podle europoslanců je nezbytné, aby země Unie nesly břemeno imigrace společně; říkají také, že sice je potřeba vracet ekonomické uprchlíky, ale je potřeba přijímat žadatele o azyl, kteří skutečně jsou ve svízelné situaci.
Debatu europoslanců sledoval ve Štrasburku zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák
Navrhují například možnost přemísťovat žadatele o azyl z jednoho státu do druhého. Také zaznělo, že Evropa se před imigranty nesmí zavírat, ale měla by řešit důvody nelegální emigrace přímo u zdroje, v zemích, odkud přistěhovalci pocházejí. Například podporovat hospodářství, rozvoj demokracie, aby lidé neměli důvod odcházet. EU toto může finančně podporovat v rámci programu evropské politiky sousedství.
V diskusi se také objevil radikální názor, že by lodě s imigranty neměly u evropských břehů vůbec přistávat; lodě Frontexu nebo policie by je měly eskortovat zpět k africkým břehům. Ve výzvě Evropské komisi tento návrh ale obsažen nebude.
Evropský parlament je podle poslanců připravený schválit určitá opatření pro řešení situace s nelegálními přistěhovalci za severní Afriky, která navrhne Rada členských zemí. Problém je ale v tom, že Rada zatím nic nenavrhuje.
Situaci ale paralelně s europoslanci už řeší Evropská komise, která vypracovala program řešení nynějšího přistěhovaleckého boomu. Eurokomisařka pro vnitro, která Tunisko navštívila, podotkla, že EK už dala 30 milionů eur na humanitární pomoc uprchlíkům z Libye, kteří jsou na tuniských hranicích.
Také navrhla posílit operaci Hermes, kterou vede agentura pro ochranu vnějších hranice Fontex. Ta působí u italských břehů jako určitý nárazníkový pás. Dále slíbila, že bude pomáhat s repatriací uprchlíků z Libye letadly do jejich cílových zemí. Tunis už také souhlasil s postupným přijímáním těch 20 tisíc uprchlíků z Itálie zpět, ale jde to velice pomalu.
Stále ale zůstane několik tisíc lidí ze třetích zemí, kteří se vrátit nemohou, protože doma by byli v ohrožení. Jsou to například Súdánci, Somálci nebo lidé z Eritreji, a proto eurokomisařka vyzvala ostatní členské země, aby se o ně podělily. Zatím několik stovek těchto lidí slíbilo přijmout Švédsko.
Eurokomisařka pro vnitro rovněž slíbila, že v květnu předloží balík opatření, jak příliv imigrantů řešit.