Evropské unii se do války s Irákem nechce

Evropská unie varuje Spojené státy před útokem na Irák. Šéf zahraniční politiky Unie Javier Solana tvrdí, že problém s Irákem musí vyřešit Organizace spojených národů. Americký prezident George Bush oznámil, že příští týden vystoupí k otázce Iráku v OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak z Bruselu uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, v Evropské unii převládá nechuť vůči válce s Irákem. Javier Solana prohlásil, že válka Spojených států proti Iráku nemůže vyřešit složitou situaci na Blízkém východě. "Představa, že krize a dlouhodobé napětí na Blízkém východě se dají řešit vojensky, je špatně promyšlená," prohlásil šéf zahraniční politiky EU v rozhovoru pro deník Berliner Zeitung.

Solanova slova dnes podpořili poslanci Evropského parlamentu. Ti vyzvali Organizaci spojených národů, aby urychleně dohodla vyslání zbrojních inspektorů do Iráku. Jednostranná válka Spojených států může podle poslanců prohloubit rozpory na Blízkém východě, aniž by bylo jasné, kdy tento konflikt skončí.

Americký prezident George Bush bude při rozhodování o jakékoli akci proti Iráku usilovat o podporu Kongresu. Kromě toho oznámil, že příští týden vystoupí k otázce Iráku v OSN a pokusí se přesvědčit světové vůdce o tom, že "Saddám podvádí svět". Prezident Bush už neřekl, jestli dá v OSN Iráku ultimátum, nebo zda bude požadovat návrat zbrojních inspektorů.

Americká policie zatkla muže, který v autě vezl 16 pušek a pistolí a údajně chtěl vjet do areálu Bílého domu. Podezřelého policie zadržela asi tři kilometry od úředního sídla prezidenta George Bushe ve Washingtonu. Podle informací, které předtím získala americká tajná služba, měl mít muž sebou výbušninu, ta se ale nenašla.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme