Evropští odpůrci MMF protestují proti zadržování svých kolegů

Před českými velvyslanectvími v některých evropských zemích pokračovaly demonstrace odpůrců globalizace související se zatýkáním účastníků pouličních bitek s policií během zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky minulý týden v Praze. Stalo se tak v italském Římě, norském Oslu, slovenské Bratislavě, německém Berlíně a polské Varšavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V italském hlavním městě Římě se po poledni před českou ambasádou s transparentem Vrazi! sešlo kolem 30 lidí, kteří odsuzují zadržení osob v Praze. Jde už o třetí demonstraci v Římě za poslední týden. Jsou to většinou anarchisté, komunisté a další stoupenci krajní levice.

České velvyslanectví v norské metropoli Oslu bylo v noci na dnešek pomalováno hesly Stop policejní brutalitě! a Propusťte vězně! Podle tamního velvyslance neznámí pachatelé zřejmě museli přelézt plot, aby počmárali zdi úřadu. Minulý čtvrtek a pátek před úřadem už několik desítek lidí demonstrovalo.

Před zastupitelstvím v Bratislavě protestovali slovenští anarchisté. I navzdory propagaci akce na bratislavských studentských kolejích se jich před velvyslanectvím nakonec sešlo jen osm - zástupcům konzulárního sboru pak v poklidu odevzdali protestní prohlášení. Protest se odehrál potichu, bez jakýchkoli incidentů; hlouček anarchistů slušně požádal pracovníky velvyslanectví, aby si přišli převzít protestní nótu.

Ve Varšavě protestovaly zhruba čtyřy desítky osob protestovala dnes před budovou velvyslanectví České republiky ve Varšavě. Demonstranti upozorňovali na násilí, porušování lidských práv a sexuální šikanování, kterého se údajně dopouštěli čeští policisté na odpůrcích Mezinárodního měnového fondu a Světové banky zadržených minulý týden po krvavých srážkách během výročního zasedání těchto institucí v Praze. Protesty se uskutečnily také na území konzulátu v Poznani, kde ale musela zasáhnout policie. Několik protestujících totiž vtrhlo do kanceláří poznaňského konzulátu, kde předalo svůj protest proti postupu české policie po srážkách v Praze.

Proti údajnému týrání v českých věznicích demonstrovala asi stovka aktivistů v Berlíně. Požadovali okamžité propuštění všech zadržených a v provizorním stanu promítali videozáznamy výpovědí zahraničních demonstrantů na sobotní tiskové konferenci v Praze.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme