Facebook zablokoval účty barmských povstalců. Reagoval tím na kritiku, že podněcuje k násilí

Sociální síť Facebook v úterý odepřela přístup čtyřem barmským povstaleckým organizacím, které bojují proti centrální vládě. Jedná se o ozbrojené etnické skupiny, jež odmítly podepsat vládní dohodu o příměří, uvedla agentura Reuters. Facebook tak reagoval na kritiku, že v zemi nedostatečně čelí šíření nenávistného obsahu a podněcování k násilí.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Od loňského srpna už sociální síť podle vlastního prohlášení zrušila stovky účtů s vazbami na barmské ozbrojence, ale i na oficiální armádu.

Společnost Facebook již loni v listopadu uznala, že její platforma byla v Barmě používána k podněcování etnického násilí a že její správci se dostatečně nevěnovali prevenci tohoto fenoménu.

‚Žiješ na jiné planetě?‘ Šéf Twitteru lákal do Barmy, sklidil kritiku za opomenutí etnických čistek

Číst článek

Některým představitelům oficiální barmské armády již Facebook účty zrušil loni v srpnu krátce poté, co vyšetřovatelé OSN uvedli, že by vrchní vedení barmské armády mělo být stíháno za genocidu spáchanou na muslimském etniku Rohingů.

Nyní přišla řada i na účty protivládních povstalců z etnických skupin. Jde především o takzvanou Arakanskou armádu, se kterou oficiální vojsko bojuje na západě země, a o Kačjinskou nezávislou armádu, která je největší barmskou povstaleckou organizací vůbec.

Facebook prohlašuje, že má „jasné důkazy, že tyto organizace mají zodpovědnost za útoky na civilní obyvatelstvo a že se podílely na násilí v Barmě“.

Průzkum neziskové organizace Business for Social Responsibility (BSR), který si Facebook kvůli svému působení v Barmě nechal loni zpracovat, vyústil v řadu doporučení.

Kromě přísnějšího vymáhání pravidel týkajících se zveřejněného obsahu jde i o sdílení informací souvisejících s porušováním lidských práv nebo o budování spolupráce s občanskými iniciativami a úřady v Barmě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme