Filipíny zrušily trest smrti

Filipíny ruší trest smrti. Zákon podepsala prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová krátce před odletem do Itálie, Španělska a Vatikánu. Filipíny jsou převážně katolickou zemí a právě návštěva Svatého otce je jedním z důvodů tohoto historického rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gloria Macapagalová-Arroyová | Foto: AFP

Většina z 1200 odsouzenců čekajících na smrt si definitivně oddechla. Prezidentka Arroyová, která od svého nástupu do funkce v roce 2001 odmítala podepsat vykonání nejvyšších rozsudků, už v dubnu změnila vězňům tyto tresty na doživotí.

Jak prezidentka prohlásila, papeži Benediktu XVI. osobně oznámí své rozhodnutí s odůvodněním, že tak učinila ve jménu humanity a života v míru a harmonii. Trest smrti vždy odmítala právě na Filipínách vlivná katolická církev a Arroyová v poslední době čelila kvůli své politice kritice i z řad vysokého kléru.

Ne všichni ale tento krok přivítali. Podle některých nevládních organizací bojujících proti zločinu je zrušení trestu smrti, který se na Filipínách prováděl injekcí, špatně načasováno, protože v zemi působí teroristé a nebezpečné zločinecké gangy.

Nevítají ho ani někteří vězni. Například 34letý Arnel Alicando, odsouzený na smrt už v roce 1994, by prý radši chtěl zemřít, léta útrpného čekání by si podle vlastních slov rád ušetřil.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme