Francie má novou vládu, jsou v ní zástupci různých stran a rovným počtem muži a ženy

Francie zná jména svých nových ministrů, které povede nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten už dříve jmenoval na post premiéra Édouarda Philippa. Macron už dříve slíbil, že chce překonat propast mezi levicí a pravicí. Ve vládě jsou proto zástupci různých politických stran. Kabinet bude zastoupen rovným počtem mužů a žen.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macron už dříve slíbil, že chce překonat propast mezi levicí a pravic | Zdroj: Reuters

Šéfem diplomacie nové vlády bude socialista Jean-Yves Le Drian, který v předchozí vládě Francoise Hollanda zastával funkci ministra obrany. Finance povede konzervativec Bruno Le Maire a ministrem spravedlnosti centrista Francois Bayrou.

Francie má nového premiéra. Macron jmenoval Édouarda Philippa, starostu Le Havru

Číst článek

Na ministerstvu vnitra usedne starosta Lyonu Gérard Collomb, který byl jedním z prvních socialistů, kteří při nedávné prezidentské volbě otevřeně podpořili Macrona. Ministryní obrany se stane centristka a europoslankyně Sylvie Goulardová.

Macron na cestě za vítězstvím

Kabinet bude mít podle deníku Le Figaro 22 členů. Muži i ženy v něm budou rovně zastoupeni, ve vládě bude 11 mužů a 11 žen.

Francie má nového prezidenta. Emmanuel Macron vystřídal Francoise Hollanda

Číst článek

Macron zvítězil se svým novým hnutím Vpřed! ve druhém kole prezidentských voleb 7. května bez podpory některé z etablovaných stran. V červnu zemi čekají parlamentní volby a průzkumy veřejného mínění ukazují, že Macronova nová strana Republika v pohybu by volby vyhrála.

Nový šéf Elysejského paláce si však potřebuje zajistit v parlamentu funkční většinu a obklopuje se politiky z tradičních stran, Republikánů a Socialistické strany.

Hlava Francie rovněž slíbila, že ve vládě usednou lidé z občanské společnosti. Ministrem životního prostředí se tak stal známý environmentalista Nicolas Hulot, který je také novinář, producent a spisovatel.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme