Francie prožila nejhorší noc násilí

Pouliční násilí ve Francii dosáhlo v noci na dnešek nového vrcholu. V plamenech skončilo na 1300 automobilů a desítky budov. Nepokoje zuří na chudinských předměstích Paříže a v dalších městech. Podle policie se běsnění davů také poprvé rozšířilo i do centra francouzské metropole, kde shořelo 22 vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasič likviduje požár automobilu | Foto: AFP

Desátá noc nepokojů se postarala o zatím nejhorší bilanci žhářských útoků od začátku násilností 27. října. Podle policie bylo po celé zemi zapáleno 1295 aut, z toho 714 v pařížské oblasti.

Na jihopařížském předměstí Grigny v departementu Essonne plameny zachvátily pět tříd školky nesoucí jméno Šípkové Růženky a dvě třídy v jiné školce.

Na předměstí Corbeil-Essonnes ve stejném departementu nespokojenci zničili restauraci McDonald's, do níž vrazili s automobilem, který pak zažehli. Úmyslně založený požár poškodil v Essonne rovněž továrnu na recyklaci odpadů.

V městě Evreux v Normandii hořelo obchodní centrum, pošta a dvě školy. Pět policistů a tři hasiči při likvidaci ohně utrpěli zranění.

Žhářské útoky hlásí i jinak poklidná města, jako je například jihofrancouzský Avignon nebo letoviska Nice a Cannes. Podobně zažívají nepokoje města Nantes, Rennes, Rouen, Lille, Toulouse a Lyon. Ve Štrasburku šlehaly plameny z 18 automobilů dokonce ještě za bílého dne.

Při nejnovějších násilnostech bylo zadrženo 312 lidí. Jeden policista byl těžce zraněn, dalších sedm utrpělo zranění lehčí. Policie nasadila do akce i sedm vrtulníků a malé skupiny příslušníků bezpečnostních sil v automobilech a na motorkách pronásledují mládež od jednoho útoku k druhému.

Podle mluvčího francouzské policie Patricka Hamona se většina nepokojů soustředí do měst, kde jsou čtvrti obývané občany s nízkými příjmy a kde je velká nezaměstnanost. V posledních dnech se ale žhářství podle něj šíří i do klidnějších míst, která policie tolik nehlídá.

Na jižním předměstí Paříže dnes policie objevila tajnou výrobnu zápalných lahví. Jak sdělil představitel francouzského ministerstva spravedlnosti Jean- Marie Huet, při zátahu v objektu v obci Evry se našlo 1500 lahví pro přípravu takzvaných molotovových koktejlů, kanystry benzinu a kukly, kterými si útočníci zakrývají tvář. Na místě bylo zatčeno šest lidí.

V souvislosti s nepokoji se především hovoří o tom, že obyvatele předměstí vede k výbuchům násilí jejich frustrace z dlouhodobé nezaměstnanosti a chudoby. Úřady však nyní zdůrazňují, že každonoční pouliční útoky na auta a další objekty jsou organizované pomocí internetu a mobilů, a ukazují prstem na překupníky drog a islámské radikály.

Jana Petrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme