Francie trvá na svém odmítavém postoji k válce

Rozkol v řadách Evropské unie, který vyvolala irácká krize, zdaleka nekončí. Francouzský prezident Jacques Chirac už dopředu odmítá případnou rezoluci OSN, která by správu poválečného Iráku svěřovala Spojeným státům a Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques Chirac | Foto: ČTK/AP

Přijetím rezoluce bychom uznali legitimitu vojenské akce; jsme proti jakékoli rezoluci ospravedlňující válku, prohlásil prezident Chirac a dal znovu jasně najevo, že se Francie s vojenským útokem nesmířila. Francie je jednou ze zemí podporujících svolání mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN, jak o to usiluje Liga nezúčastněných proti vůli Spojených států.

Navzdory svému protiválečnému postoji však Chirac volá po jednotě v otázkách bezpečnosti a boje proti terorismu. Ministr vnitra Sarkozy připustil, že nález ampulek se stopami smrtelně jedovaté látky ricinu na Lyonském nádraží v Paříži může souviset s podobným nálezem v Londýně. Existuje podezření, že se jedná o stejnou skupinu teroristů, jejíž aktivity se mohou v důsledku války výrazně zvýšit.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme