Portugalsko 2:1 Česko

Francie vyjednává s Ukrajinou o dodávce stíhaček Mirage. Paříž je zdrženlivá, Kyjev se chystá ,dorážet‘

Francie vyjednává s Ukrajinou o případné dodávce francouzských stíhaček. Informovala o tom televize BFM TV. Podle jejích zdrojů mají Ukrajinci zájem o bojové letouny Mirage. Paříž se zatím k dodávce staví spíše zdrženlivě.

Paříž/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská stíhačka Mirage 2000D

Francie má nyní 113 stíhaček Mirage 2000 v několika modelech | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Vyjednávání o dodávkách jsou zatím na začátku. Podle informací televize BFM TV Paříž zastává spíš zdrženlivý postoj.

Ukrajina žádá od spojenců 24 bojových letounů. Prioritou jsou americké F-16, mají zájem i o gripeny

Číst článek

Rozhovory o případném dodání stíhaček navazují na předešlá vyjádření ukrajinských politiků. Prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve potvrdil, že Ukrajinci sní o západních stíhačkách.

Ty by mohly podpořit pozemní síly a reagovat na případnou ruskou ofenzivu. V obdobném duchu se vyjádřil také ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Ten v nedávném rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro potvrdil, že bude nadále volat západním spojencům, že na ně bude podle svých slov „dorážet“ a požadovat další techniku.

Francie má nyní 113 stíhaček Mirage 2000 v několika modelech. Zhruba polovina z nich je teď v procesu modernizace. Jde o stroje, které francouzská armáda využívá od 80. let a které chce postupně nahradit modernějšími bojovými letouny typu Rafale.

🇫🇷France does not exclude the possibility of transferring Mirage fighter jets to Ukraine, - the head of the French Committee for National Defense and the Armed Forces, Thomas Gassilloud said.

“We must study requests on a case by case basis & leave all the doors open”, he added.

01:51 – 27. 01. 2023

15 79

To nedávno potvrdil i prezident Emmanuel Macron, když ohlašoval velké investice pro francouzskou armádu.

Modernizace bude ovšem trvat delší dobu a do té doby Francouzi své stíhačky Mirage potřebují. Už dříve totiž někteří francouzští generálové upozorňovali na nedostatek bojových letounů ve srovnání s minulými roky.

Tanky pro Ukrajinu?

Francie zároveň stále řeší i případnou dodávku tanků Leclerc, kterou nevyloučil ani prezident Emmanuel Macron. Zmiňoval to po společném jednání se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem, když se ho zeptali novináři.

Francie tvrdí, že byla na samotném počátku iniciativy dodávek těžkých tanků, když prezident Emmanuel Macron začátkem ledna přislíbil Ukrajině obrněnce AMX. Jedná se o lehké tanky, které mají kola namísto pásů.

Francie a Ukrajina vyjednávají o případné dodávce stíhaček. Paříž je zdrženlivá. Podle zdrojů @BFMTV Ukrajinci mají zájem o Mirage 2000. Francie jich má přes 100, zhruba polovina z nich prochází procesem modernizace. Případný výcvik 🇺🇦 pilotů by trval týdny/měsíce.

@iROZHLAS.cz

09:54 – 30. 01. 2023

1 8

Dodávku tanků Leclerc teď posuzuje francouzské ministerstvo obrany a řídí se několika hlavními faktory. Případná zásilka nesmí eskalovat válku na Ukrajině, ani nesmí snížit obranyschopnost země.

Jak neohrozit Francii

Francie má nyní 226 tanků Leclerc a desítky z nich jsou v procesu modernizace. V zemi tak panují obavy, že pokud se Francie rozhodne poslat některé z nich na Ukrajinu, nemusel by počet stačit na obranu a výcvik.

V Británii začali cvičit ukrajinští vojáci používání tanků Challanger 2. Dostat mají i další techniku

Číst článek

Zásilka musí také prokazatelně pomoc Ukrajincům. Jde o jinou situaci než v případě tanků Leopard německé výroby, kterých je po celé Evropě zhruba 2000.

U leopardů se totiž jednotlivé členské státy mohu podílet na výcviku ukrajinských vojáků a také na případném zajištění technického stavu vozidel.

Posledním kritériem je fakt, že Francie nechce a nemůže přijít o svou vlastní obranyschopnost. Pokud by se země skutečně rozhodla, že tanky pošle, tak pravděpodobně půjde o menší počet. Šlo by tak spíše o symbolické gesto.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme