Od pohromy v japonské Fukušimě uplynulo 7 let. 70 tisíc Japonců žije dodnes v ubytovnách

Japonsko si připomnělo sedmé výročí živelní katastrofy. Tehdejší zemětřesení o síle devíti stupňů bylo největší v dějinách země. Následná tsunami poškodila jadernou elektrárnu Fukušima. Na severovýchodě Japonska tehdy zahynulo skoro 15 tisíc lidí.

Japonsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Shinchi v prefektuře Fukušima, tři měsíce po katastrofě

Město Shinchi v prefektuře Fukušima, tři měsíce po katastrofě | Foto: Robert Mikoláš

„Ani po sedmi letech nedokážu zapomenout na ty záběry obří vlny a zkázy,“ řekl císařův mladší syn Fumihito, který se zúčastnil pietního aktu. Památku tisíců obětí uctil i premiér Šinzó Abe. Zopakoval slib, že jeho vláda bude dbát o to, aby země byla silná a odolná vůči přírodním katastrofám.

Na pietním aktu v Tokiu promluvila i 70letá Hideko Igaraši z prefektury Fukušima. Vzpomínala na svého muže a strýce, které zabila tsunami, místy vysoká až 40 metrů. Obnova prefektur Fukušima, Mijaki a Iwate sice pokročila, ale více než 70 tisíc lidí ještě stále žije v dočasných ubytovnách. Některé oblasti u jaderné elektrárny Fukušima jsou - kvůli radiaci - neobyvatelné. Likvidace poškozených reaktorů zřejmě potrvá desítky let.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme