Hadžič se na prvním stání v Haagu odmítl vyjadřovat

Goran Hadžić obviněný z válečných zločinů spáchaných při konfliktu v bývalé Jugoslávii se dostavil k prvnímu stání před haagským trestním tribunálem. Rozhodl se zatím nevyjadřovat ke své vině či nevině. Soud proto po 10 minutách jednání odročil o 30 dnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Goran Hadžič v Haagu

Goran Hadžič v Haagu | Zdroj: ČTK

Jednání tribunálu vedl sám jeho nynější předseda, jihokorejský soudce O Gon Kwon. Ten obviněného Hadžiče vyzval, aby se vyjádřil k žalobě a sdělil soudu, jestli se cítí vinen, či nevinen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hadžič.mp3

Hadžičův advokát Vladimir Petrovič místo svého klienta oznámil, že obviněný využije svého práva a vyjádří se ve lhůtě 30 dnů. Soud tedy po necelé čtvrthodině jednání odročil.

Obvinění z válečných zločinů

Hadžičovi se klade za vinu odpovědnost za vraždy, vyhánění a vysídlování nesrbských obyvatel z takzvané Republiky Srbská Krajina na pomezí Chorvatska a Bosny a v oblasti východní Slavonie u hranic se Srbskem.

Měl se zde dopustit zločinů proti lidskosti, mučení, nuceného vysídlování a perzekucí nesrbského obyvatelstva. Na svědomí má mít i válečné zločiny jako masové vraždy, vypalování vesnic, i ničení nesrbských historických památek a svatostánků.

Hadžič je poslední ze seznamu lidí podezřelých ze spáchání válečných zločinů, po kterých soud pátral. Do rukou srbských bezpečnostních složek padl minulý týden a ještě v pátek ho specielní letadlo dopravilo do Haagu a pak směřoval do vazební věznice ve Scheveningenu.

Ministři zahraničí Srbska a České republiky Vuk Jeremić a Karel Schwarzenberg považují dopadení bývalého vůdce chorvatských Srbů za významný krok Srbska k Evropské unii. Ministři i o tom dnes jednali v Praze.

Překážka k EU odstraněna

„Zatčením Gorana Hadžiče je poslední překážka na cestě Srbska směrem k Evropské unii odstraněna,“ uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Domácí úkoly ale vydáním Gorana Hadžiće nekončí, připomněl před několika dny komisař pro rozšíření Unie Štefan Fulle. Srbsko musí uspořádat své vztahy s Kosovem. Šéf srbské diplomacie na otázku Českého rozhlasu ale možnost uznání Kosova zcela vyloučil:

„Jednou z podmínek, kterou srbská strana nemůže splnit, je změna ústavního postoje ke Kosovu. Není to jen kvůli ústavě, ale také kvůli naší morální, historické a politické povinnosti. Vláda má v tomto podporu drtivé většiny občanů a my přece žijeme v demokracii.“

Experti přesto očekávají, že tlak na uznání Kosova teď bude sílit.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme