Havárie arménského letadla nebyla teroristickým činem

Ruské úřady definitivně vyloučily, že by dnešní havárie arménského letadla se 113 osobami na palubě byla důsledkem teroristického činu. Potvrdila to ruská generální prokuratura. Letadlo se zřítilo brzy ráno za velmi špatného počasí do Černého moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři přivážejí trosky arménského letadla do Soči | Foto: AFP

K letišti v Adleru u Soči to mělo necelých šest kilometrů. Podle posledních informací nikdo z lidí na palubě neštěstí nepřežil. Všichni pasažéři pocházeli z bývalých sovětských republik. Mezi oběťmi je 26 Rusů a pravděpodobně jedna Ukrajinka a jeden Gruzínec. Ostatní pasažéři pocházeli z Arménie, letecká společnost ale informace stále upřesňuje.

Podle expertů je nejpravděpodobnější příčinou havárie špatné počasí, vyšetřovatelé ale nevylučují ani selhání pilotů. Airbus A-320 zmizel z obrazovky radaru, když se chystal na přistání v Adleru. Pozemní kontrola mu krátce před nehodou oznámila, že nad letištěm panují špatné povětrnostní podmínky, a kapitán se rozhodl pro návrat do Jerevanu. Poté, co letadlo otočil, ale kontrolní věž změnila názor a umožnila mu přistání. O přistávací manévr se letadlo pokusilo dvakrát, při druhém pokusu havarovalo. Airbus se při dopadu na hladinu rozpadl. Jeho trosky jsou rozsety po oblasti větší než jeden kilometr čtvereční.

Záchranáři stále pátrají po možných přeživších, práci jim ale komplikuje bouřlivé moře a hustý déšť. Vrak havarovaného stroje byl objeven na mořském dně v hloubce 500 až 600 metrů, což vyžaduje zapojení speciální podmořské techniky.

Regina Prouzová-Květoňová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme