Hillary Clintonová v Tokiu slíbila další podporu Japonsku

Jaderná krize ve Fukušimě má skončit do šesti až devíti měsíců. Předpokládá to plán, který představila společnost TEPCO provozující jadernou elektrárnu Fukušima Daiči. Ukončení krize také umožní alespoň částečný návrat obyvatel do evakuační zóny. Podporu při obnově zničených oblastí dnes v Tokiu slíbila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová při setkání s císařskou rodinou v Japonsku | Zdroj: ČTK

Premiér Naoto Kan po setkání s Hillary Clintonovou prohlásil, že jeho země nikdy nezapomene na pomoc Washingtonu po zemětřesení a následné vlně tsunami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Japonsku mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Při odstraňování následků přírodní katastrofy i pátrání po pohřešovaných osobách pomáhalo na 20 tisíc příslušníků ozbrojených sil Spojených států. Američtí jaderní experti se také podílejí na odstraňování následků jaderné havárie ve Fukušimě.

Stav poškozených reaktorů mají také zjistit roboti pocházející z USA. Společnost TEPCO provozující elektrárnu Fukušima 1 dnes zároveň oznámila, že do čtvrt roku chce snížit úroveň radiace a obnovit chlazení prvních čtyř bloků a vyhořelého paliva, do šesti až devíti měsíců pak stabilizovat reaktory, aby mohlo být odstraněno jaderné palivo.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová při setkání s císařskou rodinou v Japonsku prosadila svoji vlastní verzi protokolu. Při setkání s císařovnou ji symbolicky políbila na tvář a s císařem Akihitem si stiskla ruku. Běžnému druhu japonského pozdravu, kterým je úklona, se Clintonová vyhnula.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme