Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali na firmu i zakladatele hromadnou žalobu

Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří klientům. Informovala o tom agentura Reuters.

Wilmington (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kryptoburza FTX (ilustrační foto)

Kryptoburza FTX (ilustrační foto) | Foto: Jonathan Raa | Zdroj: Reuters

Žaloba je dalším právním pokusem o uplatnění nároku na klesající objem aktiv burzy FTX, která už vede spory s likvidátory na Bahamách a v karibském ostrovním státě Antigua.

Klienti podniku by podle žaloby měli mít přednostní právo na kompenzace, protože firma umožnila zpronevěru aktiv z jejich účtů. Žaloba chce reprezentovat více než milion klientů FTX ve Spojených státech i dalších zemích.

Česká stopa zkrachovalé burzy FTX: nadace krále kryptoměn poslala přes sto milionů na nákup zámku

Číst článek

Burza FTX minulý měsíc vyhlásila bankrot. Americké úřady tvrdí, že její bývalý šéf Bankman-Fried tajně převáděl peníze klientů do své společnosti Alameda Research a používal je k nezveřejněným rizikovým investicím, okázalým nákupům nemovitostí a velkým politickým darům.

Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

Soudce v New Yorku minulý týden souhlasil s propuštěním Bankmana-Frieda z vazby na kauci 250 milionů dolarů (zhruba 5,7 miliardy korun). Bankman-Fried byl do USA přepraven z Bahamských ostrovů, kde byl tento měsíc zatčen. Musí se vzdát svého cestovního pasu a setrvat v domácím vězení v domě své matky v Kalifornii, a to až do 3. ledna, kdy bude soudní proces s ním pokračovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme