Hrozivé rozměry katastrofy v jihovýchodní Asii: podle Červeného kříže 100 tisíc mrtvých

Jedna z největších přírodních katastrof v historii si vyžádala už 77 tisíc lidských životů, vzhledem k tomu, že se v celé oblasti ještě pohřešují desetitisíce lidí, očekává se, že tato bilance není konečná. Červený kříž předpokládá, že obětí bude přes 100 tisíc. Nejhůře postiženou zemí je Indonésie, odkud je potvrzena téměř polovina mrtvých z celkového počtu. Ze Srí Lanky je hlášeno 22 tisíc obětí na lidských životech, živel ukázal svou sílu i na trati z města Galle do Kolomba, když doslova smetl celý vlak a usmrtil přes 800 lidí. Nejméně třetinu všech obětí tvoří děti. Desetitisíce lidí se po zemětřesení a následných vlnách tsunami pohřešují a miliony jich zůstaly bez přístřeší. Naše úřady zatím stále nemají informace o víc než 250 našich občanech, kteří v době katastrofy pobývali v zasažených místech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úřady varují před koupáním, ale lidé se koupají stejně

úřady varují před koupáním, ale lidé se koupají stejně | Zdroj: ČTK

Nejhůře postiženou zemí je Indonésie, kde ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 36 268 mrtvých, pak na Srí Lance, tam úřady oznámily 22 493 obětí. V některých oblastech na jihu ostrova už jsou částečně zprovozněny komunikace. Následky katastrofy ale potopí ekonomiku země na několik let, možná desetiletí. Cesta z metropole Colomba do Galle, které je čtvrtým největším městem Srí Lanky, dlouhá 115 km, už je částečně zprovozněná. I tak trvá nejméně 3 hodiny. Vláda se nyní snaží do Galle, které je téměř srovnáno se zemí, dostat těžkou techniku nutnou k uklízení sutin. V nich jsou dosud pohřbeny stovky tlejících těl. Jižně od Galle se ale stále nedá dostat jinak než vrtulníky.

Právě v Galle má Radiožurnál zpravodaje Roberta Mikoláše, který se přihlásil z tamní nemocnice. Patrové pavilony a tisíce pacientů, jeden blok je určen výhradně pro děti. Podle vrchní sestry jich na následky zranění umírá v průměru 25 denně. Mrtví jsou ukládáni v přilehlé márnici, kam jsou dopravovány i oběti přírodní katastrofy nalezené v sutinách domů nebo v bahně. Přiváženy jsou na nákladních autech a shazovány na hromady. Dva Francouzi z Paříže dnes mezi nimi objevili své manželky. Jak mi jeden řekl, v hotelu na pláži trávili líbánky. Těla z nemocnice odvážena do hromadných hrobů hlouběji ve vnitrozemí. Plné už jsou zasypány, ostatní mrtvá těla tlejí a stávají se potravou polodivokých psů.

O doslova děsivých zprávách z odlehlých oblastí provincie Aceh mluví tamní představitelé. Koordinátor OSN pro humanitární záležitosti v Indonésii Michael Elmquist dokonce odhadoval 50 až 80 000 mrtvých jen v této provincii. V Indii je zatím 12 419 obětí. Ve státě Tamilnádu už úřady ani mrtvé nepočítají a rychle je pohřbívají do hromadných hrobů. Na indických ostrovech Andamany a Nikobary se zatím ví o 7000 obětech. Každý pátý obyvatel ostrovů je buď mrtvý, zraněný nebo pohřešován. Dnes ráno navíc přišly další otřesy o síle přesahující pět stupňů Richterovy škály.

Kritická je situace v Thajsku. Pohřešuje se tam nejméně 1500 osob. Podle ředitele úřadu pro prevenci přírodních katastrof většinu nezvěstných tvoří cizinci. V současné době už je čím dál tím težší odlišit mrtvoly cizinců od domorodců kvůli určitému stupni rozkladu těl. Pro identifikaci už je nutné použít anylýz DNA. Na rozdíl od sousedních zemí, které katastrofa postihla také, zaplatili podle něj turisté v Thajsku, kde nyní vrcholí sezona, obzvlášť vysokou daň. Podle ministerstva vnitra je mezi potvrzenými 1500 oběťmi pohromy 700 cizinců.

Světová zdravotnická organizace upozornila na nebezpečí epidemie nakažlivých chorob. Chybí totiž dostatek nezávadné užitkové a pitné vody. Podle lékařů hrozí malárie, horečka dengue a zápal plic. Tyto problémy by prý mohly připravit o život minimálně stejný počet lidí, jaký si vyžádaly přímo zemětřesení a následné vlny tsunami.

Pokračuje pátrání po turistech

Katastrofu nepřežilo i několik set zahraničních turistů, kteří byli v postižené oblasti na dovolené. I Češi pohřešují v jihovýchodní Asii stále více svých blízkých. Jak Radiožurnálu řekl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda, nejnovější informace hovoří o 263 lidech. Jak připomněl, počet nezvěstných se neustále mění. "To číslo nám přes noc poněkud narostlo. V této chvíli se jedná o 263 osoby, ale chtěl bych zdůraznit, že ten seznam je průběžný. Paralelně se nám lidi z něj odhlašují. To neznamená, že stejných 263 lidí na něm bylo celou dobu." Podle náměstka ministra zahraničí Pavla Svobody některé indicie naznačují, že zemětřesení si vyžádalo oběti i na životech českých turistů. Oficiálně tuto informaci ale nechtěl potvrdit.

řada turistů má náhradní doklady | Foto: ČTK/AP

Patrně nejvíce nezvěstných lidí nahlásilo Švédsko, které pohřešuje 1500 svých občanů. V oblasti tragédie bylo také na dva tisíce rakouských turistů. Záchranáři a experti ministerstva zahraničí dělají vše proto, aby je co nejrychleji dopravili domů. Spojení se zatím podařilo navázat s 1300 Rakušany. Pozdě večer přistálo na vídeňském letišti letadlo se 140 zraněnými. Některé museli pomocí vrtulníků okamžitě přemístit do okolních nemocnic. Ještě večer odstartovalo letadlo se 4 tunami antibiotik. Dnes v noci odeslala Červený kříž do místa katastrofy svůj druhý tým odborníků, zejména psychologů.

Maďarsko hlásí stále rostoucí počet raněných a nezvěstných občanů. Z Budapešti odletěl do Bangkoku a na Srí Lanku záchranářský a zdravotnický tým. V oblasti katastrofy se zdržovalo až 400 maďarských občanů. Zatím nemají o všech informace, několik jich vyhlásili jako nezvěstných. Raněných Maďarů je 8, ale jejich stav není vážný. Večer odjela do místa 10členná skupina lékařů a záchranářů. Pomáhat bude při vyhledávání a ošetřování raněných a prevenci před epidemiemi. Cestovala mimořádnou linkou, kterou se domů vrátí z Bangkoku a Srí Lanky desítky maďarských turistů.

Pokračuje pátrání i po italských turistech. Počet Italů, kteří přišli o život, zůstává stále nejistý. Ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že byla potvrzena smrt 13 lidí a další 4 s velkou pravděpodobností přišli o život ve francouzském hotelu v Kaolagu. Pohřešuje se 110 turistů, kteří cestovali s turistickými agenturami, a kolem stovky dalších, kteří cestovali na vlastní pěst.

Na dovolené v Asii byly i celebrity

Mezi lidmi postiženými nedělní tragédií v jihovýchodní Asii je i několik osobností ze světa politiky, sportu, umění a módy. Vážná zranění utrpěla pětadvacetiletá česká topmodelka Petra Němcová, která se svým přítelem rekreovala v Thajsku. Její přítel třiatřicetiletý známý módní fotograf Simon Atlee, je zatím mezi nezvěstnými. Běh o život úspěšně svedla legendární švédská hvězda světového lyžování Ingemar Stenmark. Při příchodu přívalových vln se slunil na jedné z thajských pláží. Valící se mořské mase unikl jen zázrakem živ a zdráv. Stejně šťastně dopadl i bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který pohromu přečkal v hotelu na Srí Lance, odkud ho evakuoval vrtulník.

Australský rugbyový hráč Troy Broadbridge, který byl se svou manželkou na dovolené v Thajsku ale takové štěstí neměl. Oba jsou stále nezvěstní. Ostatní početní sportovci z různých zemí naopak vyvázli bez šrámů. Do smutečního se naopak oděla rodina hollywoodského herce a režiséra Richarda Attenborougha. Jeho čtrnáctiletá vnučka Lucy je v Thajsku mezi mrtvými a jeho dcera Jane se pohřešuje. Další vnučka, sedmnáctiletá Alice, je hospitalizována.

Do země už proudí zahraniční pomoc

humanitární pomoc | Foto: EPA

Mezinárodní humanitární organizace a vlády západních zemí se snaží postižené oblasti pomoci. Česká vláda vyšle do Thajska armádní speciál, který do oblasti postižené ničivým zemětřesením dopraví zásilku humanitární pomoci. Odletět má během dneška nebo zítra ráno. Zpátky do vlasti letadlo vezme české občany, kteří v jihovýchodní Asii trávili dovolenou. Jak nejlépe mohou čeští občané pomoci obětem pohromy v jihovýchodní Asii? "Na rovinu řečeno, nemá smysl pořádat materiální sbírky vzhledem k tomu, jak daleko ta oblast je. Je to přes půl zeměkoule," říká Šimon Pánek z humanitární organizace Člověk v tísni. "Je potřeba dát peníze na nějaký účet, který si dárce vybere, protože nakupovat pomoc na místě, realizovat ty aktivity na místě je daleko ekonomičtější, rychlejší a logičtější než posílat materiální pomoc z České republiky."

České aerolinie vypravují pro rychlejší návrat našich občanů další letadlo. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí Českých aerolinií Jitka Novotná, vzlétne v 17:30. "ČSA upravily letový řád a dnes vypravujeme speciální linku z Prahy přes Dubai do Colomba na Srí Lance. Současně navyšujeme kapacitu této linky. Vzhledem k tomu, že ČSA už v předchozích dvou dnech vypravily do postižené oblasti dva lety, kterými se do Prahy vrací většina cestujících z postižené oblasti, nabízíme využití volných kapacit zpátečních letů pro klienty ostatních cestovních kanceláří a pro cestující dalších leteckých společností."

Spojené státy zdvojnásobily výši přislíbených peněz na 35 milionů dolarů a na cestě do postižených oblastí jsou dvě flotily amerických válečných lodí. Velení amerických jednotek v Tichém oceánu vyslalo 14 vojenských letadel s humanitární pomocí do Thajska a na Srí Lanku.

Austrálie přislíbila více než 25 milionů dolarů, většinu na pomoc sousední Indonésii. Radiožurnál ráno zavolal mluvčímu Červeného kříže pro Asii Erosovi Bosisiovi. "Mezinárodní výbor Červeného kříže zatím soustřeďuje pomoc na sever a východ Srí Lanky a indonéskou provincii Aceh. V těchto konfliktních oblastech už pracujeme delší dobu. V průběhu posledních dnů jsme rozdali 2500 rodinných balíčků naléhavé pomoci. Ty obsahují mimo jiné kbelíky, nádoby na vaření, základní oblečení a prostředky osobní hygieny.""

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Ondřej Černý, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme