I slovenský prezident udělil amnestii ke 20. výročí vzniku republiky

Také slovenský prezident Ivan Gašparovič, podobně jako Václav Klaus, udělil hromadnou amnestii ke 20. výročí vzniku samostatného státu. Dotkne se ale výrazně menšího počtu odsouzených. První amnestovaní vězni se mají dostat na svobodu dnes odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče | Zdroj: ČTK

Celkem se prezidentská amnestie dotkne asi 550 slovenských vězňů a dalších přibližně 700 odsouzených, kteří ještě nenastoupili k výkonu trestu. Čísla se ale můžou ještě měnit.

Musí přitom platit, že jejich uložený trest nepřesáhl rok a půl a že si ho podle soudu měli odpykat ve věznici s nejnižším stupněm ochrany.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slovenské amnestii mluvil na Radiožurnálu zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

Kritérií je ještě více, amnestie se vztahuje na úmyslné trestné činy i trestné činy z nedbalosti, může se vztahovat jak na podmíněné tak na nepodmíněné tresty, ale nikdy nesmí jít například o trestný čin s následkem smrti, těžké újmy na zdraví.

Konkrétně často skloňovaný případ slovenské zpěvačky Dary Rolins, která dostala v Česku podmínku za smrtelnou dopravní nehodu, by se do slovenské amnestie nevešla.

Amnestie mírně uleví slovenským věznicím, které jsou dlouhodobě přeplněné. Naposledy udělil prezident Gašparovič amnestii při svém nástupu k moci v roce 2004.

Na Slovensku dodnes budí kontroverze amnestie udělené v roce 1998 tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem, které se dotkly i pachatelů únosu syna prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Slovenský parlament je zkoušel několikrát zrušit, ale nepovedlo se to a dodnes platí.

Vojtěch Berger, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme