Indonéská sopka Merapi začala opět chrlit lávu

Sopka Merapi, jejíž erupce tento týden připravily o život 33 lidí, se dnes opět probudila a začala chrlit lávu. Zatím ale nebyly hlášeny oběti na životech. Podle odborníků se zřejmě jednalo o poslední větší erupce. Teď se očekává, že se sopka postupně zklidní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě opouštějí hořící Kampung Baru | Foto: Stanislav Lhota

Kromě problémů se sopkou Merapi se Indonésie navíc stále vyrovnává v následky pondělního zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami. Na třináct tisíc lidí obývá nouzové tábory. Až dosud si vyžádala přírodní katastrofa na ostrovech Mentawai vyžádala přes čtyři sta mrtvých a tři sta pohřešovaných osob.

Prudké deště a vysoké vlny ztěžují jejich zásobování. K postiženým ostrovům se právě kvůli tomu nedaří dostat záchranáře na lodích. Země taky disponuje jen s malým počtem vrtulníků, které by pomoc, tedy potraviny, přikrývky či vodu, dopravily lidem vzduchem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Indonésii hovoří v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko indonesista Tomáš Petrů.mp3

Důležité je také zamezit propuknutí nemocí. V Indonésii taky začínají do masových hrobů pohřbívat oběti přírodní katastrofy. Pak může přijít na řadu další fáze – rekonstrukce zničených vesnic.

„U Indonésanů patří k jejich naturelu určitý fatalismus. To znamená, že se s těmito ranami osudu vypořádávají trochu lépe než my. Nejhorší je pro ně ztráta blízkých a pak to, když přijdou o živobytí,“ řekl indonesista Tomáš Petrů.

Předseda indonéského parlamentu a člen indonéské demokratické strany Marzuki Ali se stal terčem kritiky opozice poté, co prohlásil, že by lidé, kteří žijí na indonéských ostrovech, měli být přestěhováni do vnitrozemí.

Indonéská sopka Merapi chrlí lávu.jpg | Foto: ČTK/AP

Na pomoc obětem indonéských přírodních katastrof katastrof vyhlásila Charita ČR sbírkové konto, na které je možné přispět v českých korunách na účet: 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol: 115. Přispět můžete i posláním dárcovské SMS zprávy ve znění DMS INDONESIE na telefonní číslo 87 777.

„Takovéto sociální inženýrství je naprostý nonsens. Indonésie má již poměrně negativní zkušenosti s takzvanou transmigrací, kdy z velmi hustě osídlené oblasti byli přemisťováni lidé nebo i celé komunity například na Kalimantan či Papuu. Etnické střety tam skončily velmi ošklivě,“ dodal Tomáš Petrů.

Dodal, že k tomuto kroku nikdo nepřistoupí. Jde pouze o vyjádření jednoho jediného politika, není to žádný mainstream indonéské politiky.

Lubica Bergmanová, Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme