Irák hlásí dva sestřelené letouny spojenců
Američané údajně v Iráku ztratili další dva letouny. Iráčané oznámili, že u Basry sestřelili vrtulník Apache a jeho piloty zabili. Nad centrálním Irákem pak prý zničili letadlo Harrier. Obklíčenou jihoiráckou Basru ráno znovu bombardovalo spojenecké letectvo. Britské vojenské zdroje hlásí, že při střetu s iráckými polovojenskými jednotkami zabilo komando britské námořní pěchoty plukovníka Republikánské gardy.
Iráčané nedaleko Basry sestřelili spojenecký vrtulník Apache a oba piloty pak zastřelili. Nad centrální částí Iráku údajně explodovalo letadlo typu Harrier po zasáhu bojovníků vládní strany Baas. V Bagdádu to uvedl irácký ministr informací Muhammad Sahháf.
Podle něj byli oba piloti Apache pohřbeni na místě. Iráčané už podle něj do budoucna nebudou uchovávat těla koaličních vojáků v lednicích, nebo je ponechávat na místě, kde zemřeli, ale budou je pohřbívat podle zvyklostí zemí, z nichž pocházejí.
Irácký ministr obrany dnes k situaci řekl, že všechny irácké ozbrojené složky budou bojovat jakýmikoliv způsoby a prostředky, aby spojencům způsobily co největší ztráty a zastavily jejich postup.
Britové, kteří jsou nasazeni na jihu Iráku, uvádějí, že při zásahu v jedné z vesnic jižně od Basry zajali pět iráckých důstojníků. Zastřelili také plukovníka elitní Republikánské gardy.
Napětí v této části země se značně zvýšilo po sobotním incidentu, kdy čtyři američtí vojáci zemřeli poté, co je vyhodil do vzduchu sebevražedný útočník v automobilu. Koaliční vojáci zpřísnili opatření na kontrolních bodech a ke každému civilistovi přistupují jako k potenciálnímu útočníkovi.
Obklíčená Basra byla časně ráno cílem bombardování spojeneckého letectva. Podle katarské televize Al-Džazíra šlo o nejtěžší nálety za poslední tři dny. Už při předchozích úderech koaliční letadla zničila budovu vládní strany Baas, kde údajně bylo asi dvě stě stoupenců prezidenta Saddáma Husajna. Zpravodaj Al-Džazíry uvádí, že při nové vlně ostřelování strategických cílů ve městě bylo zřejmě zraněno velké množství civilistů.
Další vzdušné údery v Bagdádu a na severu země
Těžké bombardování irácké metropole Bagdádu pokračuje. Městem v noci otřáslo asi čtyřicet výbuchů. Rakety zasáhly centrum, jihozápad a sever hlavního města. Bombardováno bylo znovu také okolí iráckého ministerstva informací. Oblast je zahalena černým kouřem stoupajícím z příkopů naplněných hořící ropou, které mají zmást navigační systémy spojenců.
Irácká protiletadlová obrana reagovala jen ze začátku noci, pak se odmlčela. Není jasné, jestli to bylo důsledkem náletů. Před bombardováním nezazněly ve městě poplašné sirény. Podle zpravodaje Al-Džazíry si obyvatelé Bagdádu na silné raketové útoky už částečně zvykli, ale očekává se, že v jejich důsledku bude opět velké množství přinejmenším zraněných.
Rakety směřovaly i na sever země. Těžce bombardován byl Mosul. Rakety dopadaly také na irácká postavení v oblasti Kalaku, kde jsou rozmístěny kurdské povstalecké jednotky. První výsledky přineslo bombardování v oblasti Kirkúku, které irácké síly nakonec pozice vyklidily a Kurdové je postupně obsadili.
Bezpečnost konvojů posílí výsadkáři
Silné boje mezi spojeneckými jednotkami a Iráčany jsou hlášeny z města Násiríja, které leží asi 150 kilometrů od irácko-kuvajtské hranice. Americká armáda k tomuto městu přesunula vojáky z 82. výsadkové divize. Jejich úkolem bude posílit bezpečnost zásobovacích konvojů, které neustále ohrožují irácké síly. Menší problémy s dopravou potravin, pohonných hmot a dalších zásob k jednotkám směřujícím z jihu k irácké metropoli Bagdádu potvrdil na tiskové konferenci v katarském velitelství i důstojník americké armády Victor Renaurt.
"Zaměřujeme se nyní na dopravu zásob k jednotkám. Jak už bylo dříve prezentováno, měli jsme problémy s logistickou podporou vojákům v předních liniích; mohly za to i časté střety s iráckými polovojenskými jednotkami, ale za pomoci vrtulníků a obrněných vozů se nám podařilo komunikační linii zabezpečit, takže k nám zásoby proudí o poznání rychleji," uvedl Renaurt.
Spojenci prý obsadili základny v západním Iráku
Zatímco pozornost světa je zaměřena na jižní frontu, kde je většina novinářů, americké zvláštní jednotky v tichosti obsazují strategické body na západě Iráku. Podle agentury AFP spojenečtí vojáci obsadili blíže neupřesněné základny, kde připravili přistávací plochy pro letadla. Američané dobyli tamní vojenská velitelství irácké armády a zajali 50 vojáků.
Podařilo se prý zabavit množství munice, plynových masek a vysílaček, a údajně také dokumenty, které by mohly posloužit k objevení ukrytých zbraní hromadného ničení.
Všechny články týkající se války v Iráku najdete na tomto serveru