Írán podle Londýna zadržuje 15 britských námořníků

Íránci zadrželi ve iráckých vodách patnáct příslušníků britského vojenského námořnictva. Zajali je, když u břehů Perského zálivu chtěli zkontrolovat loď. Londýn okamžitě vyzval Teherán, aby muže propustil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký a malý | Foto: US NAVY

Britští námořníci z lodi HMS Cornwall se účastnili rutinní obchodní kontrolní operace v iráckých vodách, když je obklopily íránské lodě, uvedlo v prohlášení britské ministerstvo obrany.

"Naléhavě tuto záležitost řešíme na nejvyšší úrovni a íránský velvyslanec v Londýně byl povolán na britské ministerstvo zahraničí," uvádí se v prohlášení. "Britská vláda žádá okamžitý a bezpečný návrat svých lidí a vybavení."

Incident viděl jeden rybář, který byl v severní části Perského zálivu se skupinou Iráčanů z Basry. "Dvě lodi, každá se šesti až osmi příslušníky mnohonárodních sil, kontrolovaly dnes ráno íránské a irácké lodě," řekl agentuře Reuters muž, který si nepřál být jmenován. "Pak se tam objevily dvě velké íránské lodi a vzaly s sebou dvě menší lodě do íránských vod," dodal. Podle BBC prohledávali britští námořníci loď podezřelou z pašování automobilů.

V červnu 2004 zadržel Írán osm příslušníků britského námořnictva v úžině Šatt al-Arab mezi Irákem a Íránem. Muži se objevili se zavázanýma očima v íránské televizi, kde přiznali, že nelegálně vnikli do íránských vod. Po třech dnech byli nezranění propuštěni.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme