Írán požaduje ochranu OSN před izraelskými hrozbami

Írán požaduje zásah Rady bezpečnosti OSN kvůli hrozbám, které na adresu islámské republiky vyslovil vysoký izraelský činitel. Izraelský vicepremiér Šaul Mofaz prohlásil, že obchodní sankce nezastavily íránský jaderný program a teď tedy nezbývá než na tuto zemi zaútočit. Podle Teheránu by měla OSN proti takovým hrozbám agresí zakročit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Šaul Mofaz mluvil o údajné nevyhnutelnosti útoku na Írán v rozhovoru, který v pátek otiskl izraelský deník Jediot Achronot. Kromě Íránu už se vůči takovým hrozbám ohradily i Spojené státy, které v oficiální rovině stále trvají na diplomatické řešení problému.

Mofazovy hrozby zvýšily i globální cenu ropy, zdejší komentátoři je ale spojují spíš s rozmíškami na izraelské vnitropolitické scéně než s mezinárodní agendou. Rodák z Íránu Mofaz je totiž jedním ze zájemců o předsednické křeslo ve vládní straně Kadima. A to se uvolní, pokud premiéra Ehuda Omerta smete jeho finanční skandál.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme