Íránci ve druhém kole rozhodují o svém prezidentovi

V Íránu začalo druhé kolo prezidentských voleb. O křeslo prezidenta se střetnou středový politik a exprezident Alí Hášimí Rafsandžání a jeho konzervativní protivník, starosta hlavního města Teheránu Ahmadí Nadžád. O vítězi rozhodne 47 milionů Íránců starších patnácti let. Od otevření volebních místností jsou ve velkých městech fronty voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na volby v Íránu | Zdroj: ČTK

Na rozdíl od prvního kola je už od rána mezi voliči mnoho mladých a stoupenců reformistů. . Reformisté je vyzvali, aby dali hlas středovému exprezidentovi Alí Hášimí Rafsandžánímu a nebojkotovali volby. Rafsandžání je favoritem, ale není možné vyloučit překvapení, protože Ahmadí Nadžád dokázal jako starosta hlavního města výrazně zlepšit chod Teheránu a životní podmínky jeho obyvatel bez pomoci státu.

Rafsandžání slíbil mladým další uvolňování společenského života a chce zlepšit vztahy se Spojenými státy a se Západem. Striktně konzervativní Ahmadí Nadžád se zavázal zlepšit životní podmínky chudých, spoléhat se na vlastní zdroje země a bojovat proti korupci.

Přesto se nedá mluvit o rozhodnutém souboji. Podle zdrojů Českého rozhlasu rozhodne, zda k volebním urnám přijdou reformisté a v jakém počtu. Přívrženci konzervativců jsou totiž daleko ukázněnější. Ahmadí Nadžád je pro mnoho voličů přitažlivý svým konkrétním volebním programem, protože zlepšil život obyvatel Teheránu a slibuje, že totéž udělá s celou zemí.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme