Íránci ve druhém kole rozhodují o svém prezidentovi

V Íránu začalo druhé kolo prezidentských voleb. O křeslo prezidenta se střetnou středový politik a exprezident Alí Hášimí Rafsandžání a jeho konzervativní protivník, starosta hlavního města Teheránu Ahmadí Nadžád. O vítězi rozhodne 47 milionů Íránců starších patnácti let. Od otevření volebních místností jsou ve velkých městech fronty voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na volby v Íránu | Foto: ČTK/AP

Na rozdíl od prvního kola je už od rána mezi voliči mnoho mladých a stoupenců reformistů. . Reformisté je vyzvali, aby dali hlas středovému exprezidentovi Alí Hášimí Rafsandžánímu a nebojkotovali volby. Rafsandžání je favoritem, ale není možné vyloučit překvapení, protože Ahmadí Nadžád dokázal jako starosta hlavního města výrazně zlepšit chod Teheránu a životní podmínky jeho obyvatel bez pomoci státu.

Rafsandžání slíbil mladým další uvolňování společenského života a chce zlepšit vztahy se Spojenými státy a se Západem. Striktně konzervativní Ahmadí Nadžád se zavázal zlepšit životní podmínky chudých, spoléhat se na vlastní zdroje země a bojovat proti korupci.

Přesto se nedá mluvit o rozhodnutém souboji. Podle zdrojů Českého rozhlasu rozhodne, zda k volebním urnám přijdou reformisté a v jakém počtu. Přívrženci konzervativců jsou totiž daleko ukázněnější. Ahmadí Nadžád je pro mnoho voličů přitažlivý svým konkrétním volebním programem, protože zlepšil život obyvatel Teheránu a slibuje, že totéž udělá s celou zemí.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme