Islamisté v Alžírsku stále zadržují desítky cizinců. Vláda s nimi nechce vyjednávat

Islamisté v Alžírsku stále zadržují asi 30 občanů Velké Británie, Japonska a dalších zemí, které ve středu zajali na vrtné základně na jihovýchodě země. Alžírské armádě se dnes podařilo několik set rukojmích, včetně asi stovky cizinců osvobodit. Velitel únosců Muchtár Belmuchtár údajně trvá na tom, aby Francie ukončila intervenci v Mali. Alžírská vláda ale s teroristy vyjednávat nechce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírské speciální jednotky

Alžírské speciální jednotky | Zdroj: Reuters

Podle mauritánské agentury ANI budou chtít militanti vyměnit například americké rukojmí za dva teroristy odsouzené a vězněné ve Spojených státech.

Dohodu na dalším postupu navíc komplikuje velké množství zaangažovaných států. Teroristé se v Alžírsku původně zmocnili šesti set padesáti zaměstnanců těžařského koncernu včetně víc než stovky cizinců. Podle alžírských médií ale zásah místní armády včera osvobodil všechny místní pracovníky a víc než polovinu těch zahraničních. Několik rukojmích při zásahu ale zemřelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Alžírsku mlůuvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu redaktor Štěpán Macháček

„Podle alžírských zdrojů se alžírským silám podařilo obsadit obytný komplex, kde pracovníci vrtné základny bydlí. Nevíme, zda to bylo již včera nebo až dnes. V celém komplexu ale ještě zůstává technologická část, ve které se únosci, zadržující asi 30 cizinců, schovávají,“ říká Štěpán Macháček ze zahraniční redakce.

„Na problematický zásah alžírské armády reagují především státy, jejichž občané jsou mezi zadržovanými. Především Velká Británie, Japonsko, Nizozemsko. V prvních reakcích vyjádřily překvapení nad tím, že alžírská armáda proti únoscům zasáhla. Reakce byly podrážděné. Nicméně dnes se alžírským představitelům podařilo vysvětlit postup alžírských ozbrojených sil. Vysvětlili, že nebyl čas na to plánovat nějakou pomalejší nebo opatrnější akci. Reakce Velké Británie je dnes již mnohem vstřícnější,“ pokračuje Macháček.

Podle něj je záminka francouzského angažmá v Mali pro únos jen výmluvou. Únosci jsou skupiny, které tak jako tak v oblasti operují a které se již předtím dopustily několika únosů. Často pak žádají vysoké výkupné.

Velitelem útočících islamistů je Mokhtar Belmokhtar | Foto: ČTK

Za únosem stojí skupina al-Mulasamín, jejíž vůdcem je Muchtár Belmuchtár, bývalý vůdce Al-Káidy v islámském Magrebu. Později se ale nepohodli s dalšími vůdci a už několik let operuje na vlastní pěst. Má skupinu desítek bojovníků, která se živí pašováním cigaret a drog v oblasti. Často také únosy a požadováním výkupného.

Nadnárodní ropné společnosti začaly evakuovat své pracovníky i z dalších alžírských ropných zařízení. Vyhodnotily tak situaci jako rizikovou.

Podle Macháčka je možné, že další skupiny využijí zaneprázdněnosti alžírských ozbrojených sil a zkusí napadnout i další zařízení, kde se zdržují velké počty cizinců.


In Amenas

Jan Richter, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme