Islámský stát shromažďuje experty na chemické zbraně, tvrdí USA. Chce vytvořit speciální buňku

Teroristická organizace Islámský stát (IS) údajně shromažďuje všechny své experty na chemické zbraně z Iráku a Sýrie ve snaze vytvořit novou buňku pro vývoj chemických zbraní. Uvedl to zpravodajský server CNN s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele.

Tento článek je více než rok starý.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk zasažený při útoku chemickými zbraněmi.

Člověk zasažený při útoku chemickými zbraněmi. | Zdroj: Reuters

Tato buňka se skládá ze specialistů na chemické zbraně z Iráku a Sýrie, kteří spolu doposud nespolupracovali, prohlásil americký představitel. Podle něj tato nová buňka vzniká v oblasti kontrolované Islámským státem, která se nachází v údolí řeky Eufrat mezi syrským městem Majádín a pohraničním iráckým městem Kajm.

Americký činitel citovaný CNN uvedl, že zmíněná oblast je nyní "v podstatě hlavním střediskem Islámského státu" vzhledem k tomu, jak velký tlak vyvíjí koalice na syrské město Rakka, považované doposud za baštu IS.

V Idlibu podle Britů zabíjel sarin. Nemáme chemické zbraně, trvá na svém Asad

Číst článek

CNN citovala americké obranné zdroje, podle nichž v oblasti mezi městy Majádín a Kajm mohou být tisíce příslušníků Islámského státu či jejich sympatizantů a mohl by se zde prý skrývat i vůdce IS abú Bakr Bagdádí.

Američtí vojenští činitelé uvádějí, že členové vedení Islámského státu postupně opouštějí Rakku a přesouvají se do měst dále na jih při řece Eufrat, jako je Majádín či Dajr az-Zaur.

"Víme, že přesouvají velkou část velení a podle předpokladů také technické a plánovací experty z Rakky," řekl CNN mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway.

Mluvčí vojenské koalice vedené Spojenými státy Ryan Dillon zprávu o shromažďování expertů Islámského státu na chemické zbraně nepotvrdil, poukázal ale na případy chemických útoků z minulosti. "Viděli jsme, že Islámský stát již v minulosti použil chemické látky. Víme, že chtějí chemické zbraně použít," dodal.

Vojenští experti CNN řekli, že od 14. dubna bylo v oblasti západního Mosulu, o který teď irácké jednotky intenzivně bojují s ozbrojenci Islámského státu, zaznamenáno více než 15 útoků chemickými zbraněmi. Chemické zbraně Islámského státu ale podle vojenských expertů nejsou tolik účinné a na bojišti jsou méně ničivé než konvenční výbušniny, píše server CNN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme