Šéfka italské krajně pravicové strany Bratři Itálie Meloniová sestaví novou vládu, přísahu složí v sobotu

Italský prezident Sergio Mattarella v sobotu pověřil sestavením nové italské vlády šéfku postfašistické strany Bratři Itálie (FdI) Giorgiu Meloniovou. Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, pověření přijala a v rozporu se zvyklostmi rovnou předložila seznam ministrů. Nová vláda složí přísahu v sobotu v 10.00 SELČ, řekl šéf prezidentské kanceláře Ugo Zampetti. Meloniová se stane první ženou v čele italského kabinetu.

Itálie (Aktualizováno: 22:05 21. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová přijíždí na schůzku s italským prezidentem Sergio Mattarellou do paláce Quirinale v Římě, Itálie 21. října 2022

Šéfka strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová přijíždí na schůzku s italským prezidentem Sergio Mattarellou do paláce Quirinale v Římě, Itálie 21. října 2022 | Zdroj: Reuters

Prezident Mattarella ocenil rychlý průběh jednání o nové vládě. „Neuplynul ani měsíc od voleb,“ uvedla hlava státu, podle které Itálie potřebuje rychle vládu s podporou parlamentu.

Ministerstvo zahraničí povede bývalý eurokomisař Antonio Tajani ze strany Vzhůru Itálie (FI), který bude i vicepremiérem. Zásadní post ministra financí obsadí představitel Ligy Giancarlo Giorgetti.

Nová italská premiérka Meloniová je víc přítelkyní Fialy než Putina

Číst článek

Šéf Ligy Matteo Salvini bude vicepremiérem a ministrem infrastruktury a dopravy. Salvini pro sebe původně chtěl ministerstvo vnitra, které ale nakonec bude řídit římský prefekt Matteo Piantedosi.

Ministerstvo obrany obsadí věrný poradce Meloniové a jeden ze zakladatelů FdI Guido Crosetto.

Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu.

Kabinet má 25 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli ve 12.00 SELČ a podle tisku požádá příští týden o důvěru ve Sněmovně i Senátu.

Šest ministerstev budou řídit ženy, což budoucí opoziční strany kritizovaly jako příliš nízký počet.

„Je to nejpravicovější vláda v republikánských dějinách,“ uvedla středolevicová Demokratická strana, která bude zřejmě nejsilnější opoziční silou v parlamentu.

Meloniová uspěla, protože je konzistentní, vysvětluje italský novinář Pieralli

Číst článek

K nekompromisnímu postoji vůči nové vládě vyzval šéf Hnutí pěti hvězd, které rovněž kabinet nepodpoří, Giuseppe Conte.

Pravicová až krajně pravicová orientace nové vlády se podle komentátorů projevila i ve změně názvů některých ministerstev.

Nová italská vláda tak bude mít ministerstvo zemědělství a potravinové suverenity či ministerstvo rodiny a porodnosti, které bude řídit velmi konzervativní politička Eugenia Roccellová.

Pět ministerstev

Strany, které míří do opozice, ve čtvrtek Meloniovou vyzvaly, aby se nestal ministrem zahraničí představitel strany FI kvůli výrokům zakladatele strany a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho o tom, že obnovil vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. To se nakonec nestalo.

Berlusconi ani nezískal ministerstvo spravedlnosti, o které velmi stál. To bude nakonec řídit poslanec za FdI a bývalý benátský prokurátor Carlo Nordio.

Berlusconiho strana bude mít také ministerstvo životního prostředí a energetické nezávislosti, které má na starosti snižování závislosti na ruském plynu.

Meloniová vyhrála volby. ‚Neznamená to, že v Itálii zavládne neofašistický režim,‘ mírní vášně odborník

Číst článek

Bývalý premiér může být podle médií spokojený, protože dostal pět ministerstev, což byl počet, o který žádal. Pět ministerstev bude mít i Liga. Zbytek postů obsadí představitelé FdI nebo nezávislí.

Prvním zahraničním politikem, se kterým by mohla Meloniová jednat, je francouzský prezident Emmanuel Macron. V Římě bude v neděli a pondělí kvůli účasti na setkání organizovaném katolickou organizací Sant´Egidio a audienci u papeže Františka.

Ještě před pověřením Meloniové Macron uvedl, že není dojednána žádná schůzka, protože se nechce vměšovat do fungování italské politiky.

Krátce po volbách francouzská ministryně Laurence Booneová uvedla, že Paříž dohlédne, aby v Itálii byla dodržována práva, což mezi italskými pravicovými stranami vyvolalo velkou nevoli.

Bratři Itálie získali minulý měsíc ve volbách 26 procent hlasů, druhá skončila středolevicová Demokratická strana (PD) s 19 procenty a třetí se umístilo Hnutí pěti hvězd s 15 procenty. Dva spojenci Meloniové, středopravicová FI a krajně pravicová Liga exministra vnitra Salviniho, dostaly osm, respektive devět procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme