Italští vědci stanuli před soudem, nevarovali před zemětřesením v Aquile

V Itálii začal soud se šesti italskými vědci a jedním bývalým úředníkem. Jsou obviněni z neúmyslného zabití, protože v roce 2009 nevarovali před zemětřesením v středoitalské Aquile o síle 6,3 Richterovy škály. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v italské Aquile

Následky zemětřesení v italské Aquile | Foto: talkingpointsmemo.com

Sedmičlenná skupina pracovala na začátku roku 2009 z pověření italské vlády na zprávě mapující rizika velkého zemětřesení. V té době měl za sebou region Abruzzo už několik set lehkých otřesů. „Expertní skupina dospěla k závěru, že k silnému zemětřesení může dojít, ale že takováto možnost není příliš pravděpodobná,“ řekl předseda Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák ve Světě o druhé.

Vědci jsou viněni z toho, že při zasedání komise velkých rizik, která se sešla šest dnů před zemětřesením, vydali uklidňující prohlášení, i když v té době už docházelo k otřesům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní spor s italskými vědci sleduje spolupracovník ČRo Josef Kašpar

Zemětřesení středoitalské město Aquila téměř zničilo, zabilo 309 lidí a způsobilo škody za více než 10 miliard eur. Špičák ale upozorňuje na to, že zemětřesení se předpovědět nedají.

„Nikdo k tomu zatím nemá žádný spolehlivý nástroj. K sérii slabých zemětřesení dochází v Itálii velmi často a nejsou většinou následovány silným zemětřesením. Silná zemětřesení v Evropě nejsou až tak častá,“ poznamenal Špičák.

Falešné poplachy

Podle jednoho z obžalovaných by bylo největší chybou seismologů to, kdyby se dopouštěli takzvaných falešných poplachů. „To znamená stále, po každé epizodě varovat před silným zemětřesením. To potom vede k paralyzující situaci, kdy už to nikdo nevnímá,“ poznamenal Aleš Špičák.

Přes 5 tisíc vědců podepsalo otevřený dopis italskému prezidentovi, ve kterém ho vyzývají, aby se postavil za obžalované. Jediná možnost, jak omezit následky silných zemětřesení, spočívá podle Špičáka v připravování oblastí, ve kterých mohou tyto otřesy udeřit, na to, že jednou takové zemětřesení přijde.

„Stavět tak, aby budovy otřesům odolaly, a obyvatelé těchto oblastí musí naprosto smrtelně vážně vzít v potaz toto riziko a být připraveni každou minutu. To, že tam bylo zemětřesení v dubnu 2009, neznamená, že stejně silné nebo silnější zemětřesení tam nemůže být za hodinu,“ dodal předseda Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Povrchnost vědců

Podnět ke stíhání vědců dali pozůstalí 309 osob, které přišly při zemětřesení o život. Starosta Aquily je podpořil a požaduje odsouzení vědců i zaplacení škod ve výši 50 milionů eur.

„Obžaloba jim neklade za vinu, že neupřesnili, kdy a kde dojde k zemětřesení, protože to není možné s dnešními prostředky zjistit. Jen říká, že se chovali povrchně a tím způsobili smrt lidí a velké škody,“ vysvětluje italský spolupracovník ČRo Josef Kašpar.

Celé centrum Aquily vypadá podobně jako před dvěma lety a podle Kašpara bude trvat ještě dlouho, než se oblast z předloňské katastrofy vzpamatuje. Italskou veřejnost ale soudní spor příliš nezajímá, pozornost nyní věnují především ekonomickým obtížím své země.

Josef Kašpar, Alice Kottová, Rádio Česko, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme