Izrael už válčí s Hamásem 100 dní. Tel Aviv hlásí 14 zabitých teroristů a zneškodnění raketometů

Válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v neděli vstoupila do stého dne. Izrael pokračuje v bombardování Pásma Gazy, jehož obyvatelstvo se už měsíce potýká s humanitární krizí. Palestinců podle úřadů ovládaných Hamásem od začátku konfliktu zahynulo 23 968, z toho 125 za poslední den, píše agentura Reuters. Izraelská armáda oznámila, že za poslední den zabila 14 členů Hamásu. Informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Tel Aviv/Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci operují v Pásmu Gazy

Izraelští vojáci operují v Pásmu Gazy | Foto: Israel Defense Forces | Zdroj: Reuters

Podle izraelské armády bylo devět členů Hamásu zabito leteckými údery a pět tankovým ostřelováním ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, uvádí server The Times of Israel. Na severu oblasti ve městě Bajt Lahíja armáda podle prohlášení našla a zneškodnila několik raketometů nedávno použitým k útokům na židovský stát.

Cíl izraelské armády zničit teroristické struktury Hamásu je nemožné splnit, říká bývalý velvyslanec

Číst článek

Jeden z předních arabských politiků v Izraeli a člen parlamentu (Knesetu) Ahmad Tíbí na síti X potvrdil, že při leteckých úderech na uprchlický tábor Nusajrát zahynuli tři členové jeho rodiny, patrně jde o univerzitní profesorku Sahar Tíbíovou, studenta informatiky Faisala Tíbího a desetiletého Ahmeda Tíbího. Kdy přesně se dotyčný útok stal, není jasné.

V Tel Avivu se mezitím v neděli ráno v zasmušilé atmosféře začali shromažďovat lidé na čtyřiadvacetihodinovém hodinovému happeningu, píše stanice Al-Džazíra. Má připomenout stodenní výročí smrtícího říjnového útoku Hamásu v jižním Izraeli, během něhož zahynulo přes 1200 lidí a který současný konflikt vyvolal. Na zahájení akce podle organizátorů citovaných Times of Israel přišlo až 120 000 lidí, úřady svůj odhad zatím nezveřejnily.

Válečný kabinet v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem je pod stále větším tlakem na mezinárodní i domácí scéně ohledně přístupu k válce v Pásmu Gazy. Islamistické organizace v Pásmu Gazy stále drží kolem 130 izraelských rukojmích, jejichž osvobození diplomatickou cestou se nyní nejeví jako pravděpodobné.

Jen 15 procent Izraelců si podle nedávného průzkumu agentury Reuters přeje, aby Netanjahu zůstal ve funkci i po skončení války, ačkoliv většina (56 procent) sdílí jeho postoj, že vytvářet vojenský tlak na Hamás je nejlepší cestou k osvobození rukojmích.

„Nikdo nás nezastaví - ani Haag, ani osa zla, nikdo,“ řekl Netanjahu na sobotní tiskové konferenci v Tel Avivu a odkázal se tím na obvinění své země z páchání genocidy v Pásmu Gazy, které u Mezinárodního soudního dvora vznesla Jihoafrická republika, a na Írán a jeho spojence na Blízkém východě. „Jsme na cestě k vítězství a nezastavíme se, dokud ho nedosáhneme,“ dodal.

Soud v Haagu dál projednává stížnost na Izrael. Jihoafrická republika ho viní z genocidy Palestinců

Číst článek

Kromě JAR vyzývá Izrael k zastavení bojů také velká část mezinárodního společenství. Nejen vlády, ale i tisíce lidí na protestech v ulicích volají po příměří v Pásmu Gazy. Zde od začátku války přišlo o život podle ministerstva zdravotnictví, spadajícího jako všechny úřady v  Pásmu pod Hamás, nejméně 23 968 Palestinců, většinou civilistů, a 60 582 lidí bylo zraněno. Podle agentury AP izraelská pozemní ofenzíva a letecké údery vyvolaly bezprecedentní destrukci a vedly k likvidaci celých čtvrtí.

Kvůli ofenzívě musela opustit domovy velká většina Palestinců v Gaze, přestala fungovat více než polovina nemocnic v Pásmu Gazy a mnoho lidí tam trpí nedostatkem potravin, uvedla AP s odvoláním na agentury OSN. Nový konflikt mezi Hamásem a Izraelem vedl rovněž ke značnému nárůstu v míře násilí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Izraelská armáda neděli podle agentury AFP oznámila, že na Západním břehu zatkla dvě sestry zástupce šéfa Hamásu Sáliha Arúrího, který zahynul při Izraeli připisovaném úderu v Bejrútu v sousedním Libanonu na začátku ledna. Hamás je Spojenými státy, Evropskou unií nebo českou vládou pokládán za teroristickou organizaci. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme