Izrael kývl na vyšetření zásahu proti humanitární flotile

Izrael nakonec souhlasí s mezinárodním vyšetřením svého květnového zásahu proti humanitární flotile plující do palestinské Gazy. Oznámila to izraelská vláda a rozjezd vyšetřování už potvrdil také generální tajemník OSN Pan Ki-muna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Izraelští vojáci při obsazování lodí zastřelili devět tureckých aktivistů, údajně v ohrožení vlastního života. Nezávislému vyšetřování se Izrael dosud bránil, ačkoli ho k tomu vyzvala i Rada bezpečnosti OSN.

Změna izraelského postoje přichází přesně dva měsíce a dva dny po krvavém incidentu. Jak teď prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jeho země prý „nemá co skrývat".

Židovský stát výzvy k nezávislému vyšetření odmítal s tím, že incident dostatečně objasní jeho vlastní armádní komise.

Pan Ki-mun vnitroizraelské vyšetřování ocenil. Jak ale dodal, těžko prý jeho výsledky získají důvěryhodnost před okolním světem.

Předpokládá se, že panel OSN povede bývalý novozélandský premiér Geoffrey Palmer, který je expertem na mezinárodní námořní právo. Své odborníky do jeho týmu mají vyslat Izrael i Turecko.

Břetislav Tureček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme