Izrael připravuje ke schválení kontroverzní zákon o občanství

Noví nežidovští zájemci o izraelské občanství budou muset přísahat loajalitu ‚židovskému a demokratickému státu‘. Právě tak zní nový návrh zákona o občanství, ke kterému se přiklonil premiér Benjamin Netanjahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ultraortodoxní žid kontroluje povrch etrogu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Netanjahu se tak postavil na stranu radikální židovské pravice. Pobouřil naopak arabskou menšinu v Izraeli a také židovskou levici. Vláda má návrh odsouhlasit v neděli, pak se čeká jeho schválení v parlamentu.

Dosud zájemci slibovali věrnost ‚Státu Izrael‘, teď to má být ‚židovskému státu‘. Kompromis mluvící o ‚národním státu Židů, kde jsou si všichni občané rovni‘, ve vládě neprošel. Arabští politici mluví o otevřeném rasismu.

Vládní Strana práce předpovídá, že se opět zhorší pověst Izraele ve světě. Deník Jerusalem Post cituje anonymní vládní zdroje, podle kterých úprava míří na Palestince z okupovaných území, kteří uzavírají sňatky s Araby žijícími v Izraeli.

Zákon jim má znesnadnit získání izraelského občanství v rámci slučování rodin. Židovských přistěhovalců se věc nijak netýká, protože ti dostávají občanství podle takzvaného ‚Zákona o návratu‘.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme