Izrael zahájil těžbu podmořského plynu, do země se má dostat odpoledne

Izrael zahájil na dně Středozemního moře těžbu zemního plynu. Do židovského státu by se měla surovina z naleziště Tamar dostat potrubím na mořském dně už dnes odpoledne. Premiér Netanjahu to označil za významný krok k energetické nezávislosti země. Časem se předpokládá i vývoz plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém | Foto: Markéta Bartošová

Odborníci mluví o stabilizaci spotřebitelských cen, ale hlavně o strategickém významu naleziště, které leží asi 90 kilometrů západně od Haify.

Těžba plynu totiž začíná za situace, kdy se výrazně zkomplikoval odběr z Egypta. Ten dosud zajišťoval dvě třetiny izraelské spotřeby.

Od svržení egyptského prezidenta Husního Mubáraka ale různé ozbrojené slupiny plynovod na Sinaji už několikrát vyhodily do vzduchu a dodávky do Izraele přerušily.

Rozsáhlejší těžbu v dalších nalezištích pod Středozemním mořem ale zase komplikuje riziko mezinárodních sporů mezi Izraelem, Kyprem a Libanonem.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme