‚Je nepředstavitelné, že se mohou stavět nové jaderné reaktory.‘ Rakousko nesouhlasí s dostavbou Dukovan

Rakousko nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. V tiskovém prohlášení to uvedlo rakouské ministerstvo udržitelnosti a cestovního ruchu, které spravuje agendu někdejších ministerstev životního prostředí a zemědělství. Reaguje tak na informace, podle nichž nové jaderné bloky v Dukovanech získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).

Vídeň/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Jan Sucharda | Zdroj: Český rozhlas

„Plánovanou výstavbu odmítáme," uvedlo rakouské ministerstvo a dodalo, že na tomto názoru trvá. Ministerstvo také poznamenalo, že do řízení EIA připojilo svůj názor téměř 80 tisíc Rakušanů, což dokazuje, že téma české jaderné energetiky je v Rakousku považováno za důležité. Náš cíl je proto 100 procent obnovitelné energie,“ dodalo rakouské ministerstvo.

Kritiku vůči vydání kladného stanoviska EIA podle agentury APA vyslovila také někdejší rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. „Je naprosto nepředstavitelné, že se dnes ještě mohou stavět nové jaderné reaktory,“ uvedla v prohlášení.

Souhlas s dostavbou Dukovan. Nové jaderné bloky mají kladný posudek vlivu na životní prostředí

Číst článek

„Jaderná elektrárna není technologií budoucnosti, není čistá, není šetrná ke klimatu, není levná a především je nebezpečná,“ dodala.

Köstingerová žádá řízení EIA zopakovat a také zveřejnit program financování výstavby nových reaktorů, uvedla APA. Také ministerstvo udržitelnosti poznamenalo, že Česká republika ještě o způsobu financování dostavby jaderných elektráren nerozhodla.

Rakousko bez jádra

Alpská země se vydala nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se tato alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.

České ministerstvo životního prostředí tvrdí, že stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit společnost ČEZ. Závazné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení.

Čtyři nynější bloky jaderné elektrárny Dukovany byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Plány na případnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme