Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jeden lidský život a na 400 zraněných - taková je zatím bilance ranního zemětřesení v oblasti japonského ostrova Kjúšú. Otřesy dosáhly sedmého stupně Richterovy škály. Starší žena zahynula pod troskami části domu, ve kterém bydlela. Několik budov se zřítilo a dočasně byla přerušena železniční doprava. Úřady vydaly varování před možnými vlnami tsunami. Ty by ale neměly být vyšší než půl metru. Otřesy nepoškodily ani jednu ze dvou jaderných elektráren na ostrově. Japonsko leží v oblasti střetu čtyř tektonických desek, takže má s podobnými zemětřeseními zkušenosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokyo

Tokyo | Foto: Zazen.cz

Otřesy zaznamenaly japonské seismologické stanice v 10:53 místního času. Epicentrum bylo pod mořským dnem, asi 70 kilometrů od ostrova Kjúšú. Úřady proto okamžitě vydaly varování před případnými vlnami tsunami. Podle odborníků navíc hrozí ostrovu následné otřesy. Ty by mohly dosáhnout až 6 stupňů Richterovy škály.

Ihned po zemětřesení se zastavily všechny Šinkanzeny v oblasti. Přerušen byl i provoz metra a letiště. Podle japonských záchranářů bylo zničeno nejméně 20 domů. Další jsou poškozeny. Dvě jaderné elektrárny, které v této oblasti jsou, prý nijak zasaženy nebyly.

Markéta Kaclová, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme