Je za neúspěchem Česka v OSN nepřízeň zemí pod vlivem východu?

Jedním z hlavních důvodů neúspěchu české kandidatury na místo nestálého člena Rady bezpečnosti Organizace spojených národů může být i naše podpora demokratizačnímu hnutí ve východních zemích. Českému rozhlasu to potvrdily čeští diplomaté v OSN i další zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Podle kuloárních zdrojů českou kandidaturu nepodpořila řada zemí ve sféře vlivu z východu. Důvodem může být i naše vazba na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Většina zástupců ale ocenila, že jsme neprodlužovali procedury v OSN a čestně jsme postoupili kandidaturu ve prospěch Chorvatska.

"Byl to tvrdý boj, bylo těžké obstát vůči tak silnému rivalovi. Velké lobování ale končí a můžeme spolupracovat. Český postup byl profesionální a velice ho oceňuji," řekla Českému rozhlasu hned po hlasování chorvatská velvyslankyně v OSN Mirjana Mladineo.

V prvním kole hlasování ve Valném shromáždění OSN dostala Česká republika 91 hlasů, o čtyři méně než Chorvatsko. Následující druhé kolo pak znamenalo další zklamání. Pro Česko hlasovalo už jen 81 zemí, zatímco pro Chorvatsko 106 států. Krátce po oznámení výsledků požádal o slovo náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar a stručně oznámil, že Česká republika stahuje svou kandidaturu.

Zástupci členských zemí OSN ocenili rozhodnutí české delegace potleskem. Svou kandidaturu na další místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN stáhla také Dominikánská republika ve prospěch Kostariky. Účastníci Valného shromáždění označili tyto postoje za kooperativní. Třetí kolo hlasování bez protikandidátů bylo už víceméně formální. Východoevropskou regionální skupinu tak bude v Radě bezpečnosti na další dva roky zastupovat Chorvatsko.

Kromě pěti stálých členů Rady bezpečnosti je dalších deset nestálých s mandátem na dva roky. Každý rok je voleno pět z nich. Česká republika už v radě byla v letech 1994 a 1995. Chorvatsko se o mandát nestálého člena ucházíelo poprvé.

Více se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme