Jeli studovat angličtinu, čekala je noční můra
V noční můru se českým studentům proměnil jazykový kurs v Anglii. Několik dětí, které se jely učit anglicky do Oxfordu prostřednictvím mezinárodní agentury Students Travel Schools totiž na ulici přepadli útočníci místního gangu, zbili je a okradli. Klientka stejné firmy, patnáctiletá Dánka byla dokonce na ostrově Wight znásilněna a zavražděna. Podle rodičů za to může agentura, která děti ubytovávala v chudinských čtvrtích plných nebezpečných živlů.
Otec jednoho z přepadených chlapců, pan Jiří ze Ždáru nad Sázavou Radiožurnálu potvrdil, že jeho syna na ulici zbili, zkopali a obrali o peníze. "Ubytovaní byli v chudinských čtvrtích, kde žijí převážně obyvatelé tmavé pleti, a přepadávání a prodej drog je tam na denním pořádku. Policie navíc podle anglických zákonů není ozbrojená, takže se tam sama o sobě bojí," vypráví o životních podmínkách svého syna v Oxfordu pan Jiří.
Podle rodičů děti musejí děti absolovovat každý den cestu nebezpečnou čtvrtí jak ráno do školy, tak pozdě večer ze zastávky deset až patnáct minut pěšky. Právě tehdy se stávají terčem nevybíravých útoků místních gangů. Původní zprávy hovořily o tom, že zavražděná dívka měla být Češka, ministerstvo zahraničí ale definitivně potvrdilo, že šlo o dánskou studentku.
Třítýdenní kurz anglického jazyka přišel rodiče skoro na 60 tisíc korun. Agentura přitom odmítala problémy s bydlením řešit. "Paní Fintorová, která zastupuje ředitele Šafránka, s námi jednala velice arogantně, dokonce nám vyhrožovala, že na nás podá trestní oznámení pro šíření pomluvy. Chtěla všechno zahrát do ztracena, neustále vystupovala s tím, že to je všechno normální," popisuje jednání s agenturou pan Jiří.
Česká strana se už do kauzy kolem podivného jazykového kursu zapojila a v současné době by již děti měly bydlet v lepších podmínkách. "Spojili jsme se okamžitě s místní policií, která ve spolupráci s agenturou přestěhovala studenty do lepšího místa. Naše ambasáda byla ve spojení s rodiči postižených v Oxfordu a snad jsme tyto věci vyřešili ke spokojenosti, nebo částečné spokojenosti zúčastněných," potvrdil Radiožurnálu šéf tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka.
Podle pana Jiřího i přesto si většina rodičů přeje, aby děti z pobytu v Oxfordu předčasně odjely. Po agentuře také hodlají požadovat kompenzaci. Mluvčí ústředí STS ve Švédsku James Crimp Radiožurnálu potvrdil, že se případem zabývají a z vyšetřování vyvodí závěry. "Pokud jsou stížnosti oprávněné a děti se skutečně pohybovaly v nebezpečném prostředí, pak samozřejmě rodičům zaplacenou částku vrátíme. Ale události musíme nejprve vyšetřit a seznámit se se situací," řekl.