Jihokorejsou válečnou loď mohlo potopit nepřátelské torpédo

Jižní Korea pokračuje ve vyšetřování potopení své válečné lodi. Podle Soulu je jednou z pravděpodobných příčin i zásah severokorejským torpédem. Při incidentu, ke kterému došlo před týdnem sporné námořní hranice, zahynulo 46 námořníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start letounové střely z torpédoborce | Foto: Federation of American Scientists

Vyšetřovatelé se dosud přikláněli spíše k možnosti, že výbuch způsobila mina.

Spekulace o skutečné příčině potopení vojenské lodi se nově rozhořely poté, co jihokorejský ministr v parlamentu potvrdil, že loď zničilo spíše torpédo než výbuch miny. Podezřelé pohyby nepřátelských ponorek z doby krátce před explozí na korvetě Čonchan proto nyní zkoumají jihokorejské i americké zpravodajské služby.

Severokorejská námořní základna Sagot, která se od místa incidentu nachází pouhých 50 kilometrů, je domovskou stanicí pro zhruba dvacet ponorek.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak v této souvislosti ale varoval spoluobčany, aby na poslední zprávy nereagovali unáhleně a počkali na definitivní závěr vyšetřování.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme