Vatikán zbavil bývalého biskupa ve Wyoimingu Harta obvinění ze sexuálního obtěžování

Vatikán zbavil bývalého amerického biskupa Josepha Harta obvinění ve 14 případech sexuálního zneužití mladistvých. Informovala o tom dnes agentura AP. S rozhodnutím se neztotožnil Hartův nástupce v čele diecéze ve Wyomingu. Devětaosmdesátiletý Hart veškerá obvinění odmítal

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

Vatikánská Kongregace pro nauku víry vyloučila stíhání biskupa v sedmi případech. V dalších pěti uvedla, že se nepodařilo sexuální obtěžování prokázat a v posledních dvou případech došla k závěru, že chlapci byli v posuzované době považováni za plnoleté.

Vatikánský úřad ale potvrdil dříve přijatý zákaz kontaktu s nezletilými a uvedl, že Hart zákaz v minulosti porušil. Vatikánský úřad hodnostáři také vytknul „nedostatečnou míru opatrnosti“, když pobýval ve svém bydlišti s nezletilými osobami bez přítomnosti dalších lidí.

Vyzýval k zájmu o demokracii, vadil nacistům i komunistům. Vatikán zváží blahořečení jezuity

Číst článek

S rozhodnutím Vatikánu se neztotožnil biskup Steven Biegler, který nastoupil po Hartovi do čela diecéze ve Wyomingu. Biegler ustanovil vyšetřovací panel, podle kterého byla některá nařčení proti Hartovi s vysokou pravděpodobností pravdivá. „Obětem chci říct, že jim věřím a že mají mou podporu,“ uvedl Biegler.

Vyšetřování proti bývalému biskupovi odložily také úřady ve státě Wyoming.

Kritici poukazují na netransparentnost řízení vatikánských úřadů. Řízení totiž není veřejné a zveřejněny většinou nebývají ani zápisy řízení. Tato netransparentnost podle kritiků napomáhá k benevolentnosti špiček katolické církve k hodnostářům obviněným ze sexuálního obtěžování.

Za jednu z výjimek kritici považují případ bývalého kardinála a washingtonského arcibiskupa Theodora McCarricka, kterého v roce 2019 papež František propustil ze stavu duchovního kvůli obviněním ze sexuálního zneužití.

Joseph Hart byl biskupem ve Wyomingu v letech 1976 až 2001. Nařčení spadají do doby od začátku 60. až do konce 80. let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme