Juščenka před dvěma lety otrávil dioxin, potvrdila expertíza

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko byl skutečně před dvěma lety během předvolební prezidentské kampaně otráven dioxinem. Vyplývá to ze závěrů opakované soudně-lékařské expertízy ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Nové šetření provedla speciální komise, do které byly přizváni také odborníci ze Spojených států, Německa a Japonska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Foto: OSN

Opakovaná expertíza potvrdila už předchozí závěry laboratoří dalších evropských zemí - v těle prezidenta Juščenka je nebývalé množství jedovatého dioxinu. Až tisícinásobně přesahuje zdraví škodlivou normu.

Podle ukrajinské prokuratury se tak potvrdilo, že prezidenta na podzimu roku 2004 skutečně někdo úmyslně otrávil. Kdo, kdy přesně a jakým způsobem, to je zatím informace, která podléhá utajení až do konce vyšetřování.

Viktor Juščenkso ale už dříve prohlásil, že byl otráven na večeři s vedení ukrajinských bezpečnostních sil. Šlo podle něj o plánovanou vraždu a prezident zná jména těch, kteří si ji objednali. Juščenko tehdy Musel přerušit předvolební kampaň a dioxin mu také natrvalo znetvořil obličej.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme