Karadžič se v Haagu odmítl vyjádřit ke vzneseným obviněním

Nečekaně rychlý konec mělo dnešní líčení s někdejším bosenskosrbským předákem Radovanem Karadžičem před trestním tribunálem v Haagu. Před soudem stanul podruhé od svého červencového zatčení v Bělehradě. Karadžič, který je obviněn z válečných zločinů během konfliktu v Bosně na počátku 90. let, měl soudu říct, jestli se cítí vinen, či nevinen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič

Radovan Karadžič | Zdroj: ČTK

Radovan Karadžič neřekl ani tak, ani tak. Držel se svého předcházejícího prohlášení, že neuznává legitimitu soudu. V jednom ze svých vyjádření dokonce tribunál nazval "zvrhlým justičním systémem", který je vytvořený jen k tomu, aby ho shledal vinným.

"Nebudu se k obvinění vyjadřovat v souvislosti s mým postojem k tomuto soudu," řekl Karadžič. Soud tedy za obviněného doplnil, že se cítí nevinen.

Toho Karadžič využil k žertování se soudcem.

"Mohu vás chytit za slovo, pane soudce?"

"Za které?" ptal se soudce Iain Bonomy.

"Že nejsem vinen."

"To uvidíme v průběhu vašeho procesu, pane Karadžiči," odvětil soudce.

Když pak soudce vyzval žalobce, aby tribunál seznámil s přehledem důkazního materiálu, prokurátor požádal o prodloužení termínu pro předložení aktualizované žaloby o měsíc.

Soudce neskrýval své překvapení z toho, že žalobce nemá obžalobu připravenou, přestože od vznesení obvinění uplynulo už 13 let. Jednání naplánované původně na dvě hodiny ani ne po 30 minutách odročil na 17. září.

Srbská tajná služba dopadla třiašedesátiletého Karadžiče minulý měsíc na předměstí Bělehradu, kde žil a pracoval pod falešným jménem Dragan Dabič. Před spravedlností unikal od druhé poloviny 90. let. Několik dní po zadržení byl letecky převezen k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme