Katalánský premiér Torra přišel o poslanecký mandát, chce se však stále ucházet o důvěru

Španělská volební komise v pátek zrušila poslanecký mandát v katalánském parlamentu předsedovi vlády tohoto autonomního regionu Quimu Torrovi. Podle agentury DPA tím Torrovi zároveň zaniká nárok na premiérský post. Katalánský nejvyšší soud Torrovi už 19. prosince nepravomocně zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Quim Torra | Foto: Alberto Estevez | Zdroj: Reuters

Zrušením poslaneckého mandátu ztrácí Torra nárok na post předsedy regionální vlády, neboť podle katalánské ústavy musí premiér současně vykonávat funkci poslance. Torra již dříve řekl, že požádá katalánský parlament o vyslovení důvěry, protože pouze parlament ho může zbavit mandátu, uvedla agentura Reuters.

Šance pro Sáncheze. Při hlasování o důvěře podpoří španělskou vládu i katalánští separatisté

Číst článek

Soud Torru potrestal za to, že loni na jaře před španělskými parlamentními volbami neuposlechl výzvu volební komise, aby z budov regionální vlády v Barceloně odstranil symboly podporující katalánské politiky uvězněné kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti z roku 2017.

Rozhodnutí komise by podle deníku El País mohlo mít důsledky pro úřadujícího španělského premiéra Pedra Sáncheze, který se bude v následujících dnech ucházet o důvěru celostátního parlamentu v Madridu. Teprve ve čtvrtek si přitom zajistil podporu největší katalánské separatistické strany Republikánská levice Katalánska. Ta by však po pátečním rozhodnutí komise mohla od slíbené podpory odstoupit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme