Ke hrobu Saddáma stále proudí stovky sunnitů

Stalo se to, čeho se mnozí obávali. Popravený irácký exprezident Saddám Husajn se pro své stoupence stal mučedníkem. Stovky sunnitů stále proudí do iráckého Tikrítu, aby se naposledy Husajnovi poklonily před jeho hrobem. V Bagdádu zatím pokračuje vyšetřování okolností popravy Saddáma Husajna. Amatérský videozáznam pořízený mobilním telefonem, který se objevil na internetu, ukazuje nedůstojné chování katů k odsouzenému. Pátrání iráckých úřadů se zaměřuje hlavně na to, jak je možné, že někdo výkon rozsudku skrytě nafilmoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb Saddáma Husajna | Zdroj: ČTK

Tajně pořízený videozáznam Saddámovy popravy vyvolal mezi sunnity velké pobouření. Naopak šíité Saddámovu smrt oslavují a ve Zlaté mešitě v Sámaře dokonce uspořádali posměšný ceremoniál. Nejbližší spolupracovník bývalého diktátora vyzval ke sjednocení protiamerického odboje. Izzat Ibráhím Dúrí, nejvyšší z činitelů bývalé vládní strany Baas, je stále na útěku a Spojené státy na něj vypsaly odměnu 10 milionů dolarů. Na svých internetových stránkách vzdává Saddámovi poctu a prohlašuje, že bude pokračovat ve svaté válce, dokud svou vlast neosvobodí.

Americký prezident George Bush by měl v nejbližších dnech oznámit novou strategii v Iráku. Podle agentury Reuters Američané chystají ofenzívu proti šíitským milicím Muktady Sadra. Za poslední rok zahynulo v blízkovýchodní zemi 12 tisíc civilistů. Politicky motivované násilí se podle nejnovějších statistik irácké vlády v posledních měsících dramaticky stupňuje.

Irácké ministerstvo vnitra oznámilo, že jen v prosinci zemřelo 1930 Iráčanů a polovina všech obětí války přišla o život v posledních čtyřech měsících. Spojené státy v průběhu čtyřletého konfliktu přišly o 3000 vojáků.

Vyšetřování okolností pořízení tajného videozáznamu pokračuje

V popravčí místnosti bylo 14 lidí. Každý byl před vstupem důkladně prohledán. Mobilní telefony měly být na dobu vykonání rozsudku každému odebrány z bezpečnostních důvodů. Zástupce nejvyššího prokurátora Munkiz Faraún, přítomný při popravě, uvedl, že mobilní telefony si směli ponechat pouze dva vysocí iráčtí představitelé. Jak uvedla televize Al-Džazíra, právě jeden z nich zřejmě záznam pořídil.

Prokurátor Faraún dodal, že okřikoval popravčí a další přítomné, kteří se nechali unést emocemi, ale marně. Jeden z katů například Husajnovi řekl do očí: "Jdeš do pekla". Tajný videozáznam vyvolal stále sílící protesty sunnitů v Iráku i v řadě míst arabského světa.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme