Keňský právník chce dokázat, že Ježíš byl obětí justiční vraždy. Obrací se k soudu

Ježíš Nazaretský si i zhruba dva tisíce let po své smrti zasluhuje spravedlivý soudní proces a ti, kteří ho nechali ukřižovat, by měli být potrestáni. S takovým návrhem se obrátil na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu keňský právník Dola Indidis. Ten dokonce požaduje, aby se z domnělé justiční vraždy zpovídaly i novodobé státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevěný kříž s Ježíšem Kristem poblíž františkánského kostela Zvěstování Panny Marie v Chebu | Foto: Tomáš Ivanič

Indidis říká, že proces s Ježíšem – výslech, průběh soudního procesu, kdy na něj lidé plivali a bili ho do obličeje, i potom samotný výkon trestu – byl justiční vražda, která si zasluhuje přezkoumání. Podle něj byl takový proces nezákonný už v době, kdy se odehrál.

Zpovídat by se z Ježíšovy smrti měly i současný Izrael, kde byl Ježíš ukřižován, a Itálie, jako dědic Římské říše, která v době Ježíšovy smrti území kontrolovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktivitě keňského právníka Indidise informoval Břetislav Tureček ze zahraniční redakce ČRo

Konkrétně za smrt Ježíše mohli podle Indidise římský císař Tiberius, římský prefekt v Judeji Pilát Pontský a také král Judeje Herodes.

Indidis už se pokoušel kauzu otevřít v Keni, ale neuspěl. Tamní Nejyvšší soud řekl, že se tím zabývat nebude. Právník se proto obrátil k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Tam nyní bude probíhat předběžné posouzení, jestli se soud bude kauzou zabývat. První reakce zatím vyznívají pro Indidise spíše skepticky. Mluvčí mezinárodního tribunálu řekl, že tomuto soudu to nepřísluší, protože řeší jenom spory mezi současnými svébytnými státy.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme