Klausová: Post velvyslankyně nebyl odměnou za podporu Zemana ve volbách

O pozici velvyslankyně v Bratislavě jsem neusilovala, ani jsem po ní netoužila. Když nabídka přišla, byla to po mě čest, uvedla Livia Klausová v rozhovoru pro slovenský deník SME. Zároveň odmítla, že by diplomatickou funkci získala odměnou za podporu Miloše Zemana v loňské prezidentské kampani.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Livia Klausová | Zdroj: ČTK

Klausová se také důrazně ohradila proti spekulacím kolem minulosti jejího otce, který působil za Slovenského štátu jako vedoucí cenzurního oddělení Státní bezpečnosti a údajně se podílel na konfiskaci židovského majetku.

Ne rozhovor o mém otci

„Pokud chcete tento rozhovor vést o mém otci, tak to není rozhovor pro mě. To, co můj otec dělal, samozřejmě nemůžu ani dokázat, ani vyvrátit, ale určitě nic špatného nedělal, naopak pomáhal odboji.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl bývalý šéfredaktor listu SME, dnes editor týdeníku Respekt Martin M. Šimečka

„Mám tady řadu dokladů o tom, co dělal můj otec, ale moje působení na Slovensku není o mém otci. Mě, prosím, hodnoťte podle toho, co udělám já jako velvyslankyně České republiky pro Českou a Slovenskou republiku a vzájemné vztahy,“ vyzvala redaktorku listu SME Livie Klausová.

Podle bývalého šéfredaktora tohoto deníku Martina M. Šimečky byla Klausová vůči novinářce, která s ní rozhovor vedla, velmi arogantní.

„Jako by se to naučila od svého manžela. Nebyl to moc příjemný rozhovor. Kromě toho, že se neustále distancovala od otázek, neřekla vůbec nic,“ podotkl.

Klausová: není to odměna za podporu Zemana

Livia Klausová v interview důrazně popírá, že by post velvyslankyně byla odměna za podporu Miloše Zemana v loňské prezidentské volbě. Šimečka si ale myslí, že způsob, jakým se Klausová ohrazuje, pochybnosti přesvědčivě nevyvrací.

Česko a Slovensko jsou jako bývalí partneři, říká nová velvyslankyně Livia Klausová

Číst článek

„Protože odpovídá na to, že podpořila Zemana fakticky jen tím, že odpověděla na otázku televize Prima. Ale samotný způsob, jakým odpověděla, že Zeman žil v této zemi, čímž jasně naznačila, že Schwarzenberg v ní nežil celý život, bylo úplně jasné přihlášení se k Zemanové kampani,“ upozornil.

Šimečka: peskovala novináře

Rozhovor v deníku SME se dotkl i dění na Slovensku a toho, že v čele banskobystrické župy stanul po nedávných volbách Marián Kotleba, označovaný za extremistu.

Podle Livie Klausové by se ale situace v tomto regionu neměla zužovat jen na osobu župana, protože kraj reprezentují i tisíce občanů a instituce, se kterými má Česko dobré vztahy.

Přes tuto veskrze diplomatickou odpověď prý vychází Klausová z rozhovoru pro deník SME hodně špatně. „Připomíná svého manžela tím, jak peskuje novináře za otázky, distancuje se od nich a odmítá na ně odpovědět,“ domnívá se Šimečka.

Iluze si ale nedělá - Češi podle něj dlouhodobě nemají na Slovensku nijak výrazné postavy, spíše kariérní diplomaty.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme