Cesta k nezávislost Katalánska má být nenásilná, řekl Puigdemont. Své sesazení Madridem neuznal

Katalánský premiér Carles Puigdemont | Foto: Ruben Moreno Garcia/Generalitat de Catalunya | Zdroj: Reuters

Předseda španělské vlády Mariano Rajoy v sobotu oficiálně převzal úřad katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Stalo se tak poté, co v úředním věstníku bylo v noci na sobotu zveřejněno páteční rozhodnutí o odvolání katalánské vlády a rozpuštění regionálního parlamentu, informují španělská média. Sesazený premiér Carles Puigdemont vyzval odpoledne v předtočeném projevu k vytrvalosti ve snaze o nezávislost Katalánska.

Aktualizováno Barcelona / Madrid (Aktualizováno: 21:30 28. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Puigdemont ve vystoupení, které odvysílala před třetí hodinou odpoledne katalánská televize, vyzval k demokratické opozici. Snaha o nezávislost Katalánska má být podle něj nenásilná, ale vytrvalá. Při projevu měl za sebou vlajku Katalánska a Evropské unie.

Podle deníku La Vanguardia Puigdemont neuznal své sesazení Madridem, ale nevyjádřil se konkrétně, zda se bude bránit u soudu. „Budeme pokračovat v plnění svých demokratických mandátů a zároveň se snažit o maximální stabilitu a klid,“ řekl také ve svém prvním veřejném projevu od pátečního hlasování katalánského parlamentu.

Předčasné katalánské volby

Zpráva zveřejněná ve věstníku obsahuje detaily týkající se předčasných voleb v Katalánsku. Předvolební kampaň potrvá 15 dnů a začne 5. prosince. Nové volby se v regionu mají konat 21. prosince.

„Nemáme ani nechceme mít důvod k násilí,“ uvedl Puigdemont. V projevu, který byl podle místních médií natočen v sobotu dopoledne v Gironě, hájil páteční rozhodnutí parlamentu. „Katalánský parlament splnil to, co si občané odhlasovali ve volbách 27. září (2015),“ uvedl s odkazem na katalánské regionální parlamentní volby, v nichž vyhráli separatisté.

Puigdemonta nahradí Sáenzová

Většinu kompetencí předsedy a místopředsedy katalánské vlády nyní z rozhodnutí Rajoye převezme místopředsedkyně španělské vlády Sorraya Sáenzová. Ta si vytvoří tým státních tajemníků, kteří budou pověřeni řízením jednotlivých regionálních vládních úřadů.

Oficiálně jsou tímto zbaveni funkcí i další katalánští činitelé. Týká se to nejen členů vlády, ale zejména představitelů policie v čele s jejím šéfem Josepem Lluísem Traperem.

Trapera ve funkci nahradí Ferrán Lopéz, dosavadní „muž číslo dvě“, jak ho označuje španělský server El País. Jeho jmenování do této pozice vyplývá z respektování žebříčku pozic tamní policie.

Tato opatření následují poté, co katalánský parlament v pátek schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může omezit autonomii Katalánska. Nové volby se v regionu mají konat 21. prosince.

Tím, že se Puigdemont a 12 členů jeho kabinetu rozhodne nepodřídit rozhodnutí Madridu, jim hrozí obvinění z dalších trestných činů. Španělská generální prokuratura již oznámila, že následující týden zahájí stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou lze uložit trest až 30 let vězení.

Zde je Katalánská republika, hlásí graffiti na zdi domu ve španělském Sabedellu | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Agentura AP poukázala na to, že není jasné, jak chce Rajoy dostat pod svou kontrolu rozsáhlou regionální správu na nižších úrovních. Přinejmenším část z přibližně 200 tisíc úředníků už dala najevo, že se odmítne příkazy Madridu řídit, byť jim hrozí vyhození z práce.

Pochybnosti panují i ohledně toho, jak katalánská regionální policie, zvaná Mossos d'Esquadra, zareaguje na příkaz vystěhovat Puigdemonta a jeho vládu z úřadů. Podle agentury Reuters, jež měla v sobotu možnost nahlédnout do interní instrukce, byl vydán pokyn, aby se její příslušníci chovali zcela neutrálně a nepřidávali se na žádnou stranu.

Oslavy, demonstrace a stávky

Rezoluci o nezávislosti slavily v Barceloně tisíce lidí hluboko do páteční noci. Na záběrech zveřejněných agenturou Reuters byly vidět tisíce jásajících, skandujících a tleskajících lidí provázených hlasitou hudbou a bubny, nad kterými vlály katalánské vlajky. 

Na projev španělského premiéra Mariana Rajoye, který oznámil rozpuštění katalánského regionálního parlamentu a nové volby, pak tento dav reagoval bučením. V ulicích bylo slyšet také zastánce jednoty. Řada z nich mávala španělskými vlajkami a někteří měli na transparentech nápis „Puigdemont do vězení“.

Jak poznamenává server BBC, hned po klíčovém hlasování katalánského parlamentu bylo na místě slyšet salvy cava – tedy zvuky otevírání španělského vína. Centrem Barcelony ale prošel i průvod skandujících lidí se španělskými vlajkami.

Muž píše "Za právní stát!" na katalánskou vlajku | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Generální stávku by měl držet menšinový odborový svaz v Katalánsku, který sdružuje zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví. Stávka byla původně vyhlášena na období od 30. října do 9. listopadu. Později ale svaz na svých stránkách informoval, že v pondělí stávka nebude a k ostatním dnům bude podávat informace s předstihem. Informoval o tom deník El País.

Podle něj není zatím jasné, jak se ke stávce postaví ostatní odborové svazy. Ty větší podle deníku nesouhlasí s rezolucí o nezávislosti, kterou v pátek vyhlásil katalánský parlament.

Stávku vyhlásila také Konfederace katalánských svazů, která ji avizovala už v pátek. Podle dřívějších informací tak chce protestovat proti aplikaci ústavního článku 155, na jehož základě Madrid od soboty omezil autonomii Katalánska. Podle CSC se omezením autonomie změní pracovní podmínky zaměstnanců, kteří tak nebudou moci normálně vykonávat svou práci.

Mexiko nezávislost Katalánska neuzná

Mexický prezident Enrique Pena Nieto na svém twitterovém účtu uvedl, že jeho země nebude uznávat nezávislost Katalánska vyhlášenou v pátek. Dodal, že stojí po boku španělského předsedy vlády Mariana Rajoye, který podle něj čelí největší politické krizi od přijetí demokracie v roce 1978.

sed, jšm, rez, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme