Koronavirus usmrtil přes 10 000 lidí. Česko je stále bez obětí, nakažených má 833, čtyři uzdravení

Už více než 10 000 obětí si vyžádala po celém světě nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na specializovaném webu vědců z americké Univerzity Johnse Hopkinse, kteří se studiu pandemie věnují. Potvrzených případů nákazy je na celém světě přes 244 000. České ministerstvo zdravotnictví v pátek večer aktualizovalo tuzemskou bilanci, nakažených je 833, nemoci zatím nikdo nepodlehl. Čtyři lidé se už uzdravili.

Wu-chan/Washington (Aktualizováno: 18:38 20. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník supermarketu dezinfikuje nákupní vozíky ve Světlé nad Sázavou.

Pracovník supermarketu dezinfikuje nákupní vozíky ve Světlé nad Sázavou. | Foto: Libor Plíhal | Zdroj: Reuters

Další vývoj sledujeme zde.

Nový koronavirus se poprvé objevil loni ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej a postupně se rozšířil prakticky do celého světa. Chu-pej nicméně už druhý den v řadě nemá žádný nový potvrzený případ nákazy.

Svědectví španělské reportérky: Až koronavirus nám ukázal, jak dobře jsme si žili. Všechny nás to změní

Číst článek

V pevninské Číně za čtvrtek přibylo 39 nových infikovaných, všechny případy ale souvisí s pobytem v zahraničí, informovala v pátek agentura Reuters.

Pevninská Čína se v počtu nakažených i mrtvých dlouho držela na první příčce. Ve čtvrtek ji ale v počtu obětí nemoci COVID-19 překonala Itálie. V Číně dosud zemřelo 3248 lidí, v Itálii už 3405.

Po Itálii a Číně je na třetí příčce co do počtu úmrtí na nemoc COVID-19 Írán, který podle poslední bilance zaznamenal 1284 mrtvých. Následují Španělsko, které má 833 obětí, a Francie s 372 mrtvými.

Česko má podle posledních údajů 833 nakažených, a je tak zatím zemí s nejvyšším počtem případů, v níž nemoci COVID-19 nikdo nepodlehl. Během pátka se počet zvýšil o 68. Vyléčili se čtyři pacienti. Nejvíc nakažených je v Praze a Středočeském kraji. Provedeno bylo přes 11 000 testů. 

Článek pokračuje pod online reportáží.

Celostátní karantény

V americkém státě Kalifornie zavedli kvůli koronaviru v pátek celoplošnou karanténu. Nejlidnatější stát USA má téměř 40 milionů obyvatel, kteří mohou z domovů vycházet jen ve výjimečných případech, informovala agentura AP. Kalifornie je prvním americkým státem, který přistoupil k plošnému omezení pohybu.

Ve Spojených státech už se novým typem koronaviru nakazilo více než 13 000 lidí. Přes 200 jich nemoci COVID-19 podlehlo. Nejhůře postižené jsou státy New York (přes 4000 případů nákazy), Washington (přes 1300 případů) a Kalifornie (přes 1000 případů).

Celostátní karanténu vyhlásila nově také Argentina, kde na základě rozhodnutí prezidenta Alberta Fernándeze nemohou lidé až do konce března opouštět až na určité výjimky své domovy.

Povoleny jsou vycházky za účelem nákupu potravin a léků. Ze zákazu vycházení jsou vyjmuty také některé profese, jako jsou lékaři a další zdravotníci, policisté, prodavači v obchodech a lékárníci či zaměstnanci logistických firem.

tzr, aur, jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme