Leinen: Desatero Václava Klause o evropské ústavě obsahuje lži

Německý právní expert Jo Leinen kritizuje Václava Klause za jeho text a tvrdí, že v něm jsou zjevné nepravdy. Prezident své desatero uveřejnil v sobotní Mladé frontě Dnes a formuloval v něm své výhrady k ústavní smlouvě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jo Leinen

Jo Leinen | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Právní expert Jo Leinen je šéfem výboru pro ústavní záležitosti v Evropském parlamentu a zároveň je členem parlamentní jednotky rychlého nasazení, která má za úkol bojovat proti lžím o evropské ústavě. Pro Radiožurnál a Lidové noviny analyzoval desatero, které vydal český prezident. Tvrdí, že celkově jde o zavádějící dokument. "Nejsem proti debatě. A proti otázkám. To je v pořádku - potřebujeme debatu, potřebujeme hodně informací. Ale jsem proti lžím, proti zpátečnickému myšlení a hraní dvojí hry. Pokud jste už členství v unii přijali, je divné teď přicházet s argumenty, které byly relevantní při prvním referendu o vstupu. On stále vidí nebezpečí a ne výhody. Má totálně negativní pohled na věc. Klausova bitva je bitvou minulého století. V tomto ohledu je mužem minulosti, nikoli mužem budoucnosti."

Leinen má výhrady ke všem částem Klausova textu. Tady je detailnější rozbor některých bodů.

BOD 1 - Václav Klaus píše: "Evropská unie se stane státem a bude mít všechny základní rysy státu. Bude mít svou ústavu, své občany, své území, svou vnější hranici, svou měnu, svého prezidenta, svého ministra zahraničních věcí, atd. Bude mít vlastní vlajku, hymnu a státní svátek."

Jo Leinen, který měl před sebou na stole otevřený výtisk evropské ústavy, reaguje takto. "První argument : Evropa se stane státem. To je úplně špatně. V článku jedna ústavy se jasně říká, že Evropská unie je unií členských států a občanů. Takže ji nemůžeme srovnávat s národním státem. Je to spíš určitá síť, mechanismus. Když to považujete za užitečné, přenášíte kompetence na evropskou úroveň, aby se problém řešil společně. A zachováváte kompetence na národní úrovni, pokud je užitečné se tím zabývat tam. V tom článku se říká, že unie respektuje vnitřní organizaci každého státu. Máte federální státy, republiky, království. Je to různé. A Česká republika zůstane Českou republikou."

Pro úplnost (pozn. red.), v ústavě se doslova píše: : "Unie respektuje základní funkce státu, zejména ty, které souvisejí se zajištěním územní celistvosti, udržením národního pořádku a ochranou národní bezpečnosti."

BOD 5 - český prezident o euroústavě mimojiné píše : "Státy v nové EU ztratí své dosud výlučné právo tvořit si své vlastní zákony."

I v tomto se Václav Klaus podle Jo Leinena mýlí. "Unie jedná jenom tam kde dostala kompetence. A pracuje hlavně na základě řekněme rámcových zákonů - jinými slovy zadá nějaký společný cíl. Ale pak už má každý stát svůj vlastní národní zákon. Takže si to upraví národní parlamenty podle sebe, podle tradic či místní kultury. Unie do celé řady věcí nezasahuje, ponechává široký prostor národním legislativcům a ústava na tom nic nemění. Bundestag nebo další parlamenty samozřejmě dělají zákony a dělají jich víc než my tady v Bruselu."

BOD 8 - Václav Klaus: "Evropská unie, nikoli členské státy, budou uzavírat mezinárodní smlouvy s jinými státy."

Jo Leinen odporuje: "Tohle je opět něco, co lidi znepokojuje. Unie podepisuje mezinárodní smlouvy jenom tam, kde k tomu má výlučné kompetence. Například pokud jde o zahraniční obchod, může podepisovat smlouvu třeba s Mexikem nebo Jihoafrickou republikou. Ale unie nebude nijak nahrazovat nebo podepisovat jakékoli přátelské smlouvy za Prahu. Ty si prostě může Česko uzavřít s jakoukoli zemí na světě."

BOD 10 Klausova desatera o evropské ústavě: "I ty oblasti rozhodování, v nichž členským státům i do budoucna zůstane právo veta, mohou být v libovolné chvíli předvedeny pod většinové hlasování (stačí, aby s tím souhlasili prezidenti nebo premiéři zemí EU, tedy bez možnosti toho, aby o tom musely rozhodnout národní parlamenty, o souhlasu občanů ani nemluvě)."

V tomto případě citoval šéf výboru pro ústavní záležistoti EP Jo Leinen jedno ze závěrečných ustanovení evropské ústavy. "To je úplně špatně, to je čistá lež. Když se podíváte na článek 444 ústavy, zjistíte, že tam je jasně řečeno toto: takový přechod od jednomyslnosti k většinovému hlasování musí schválit všechny národní parlamenty. Takže kdyby český parlament řekl NE, není to možné. Je tu tedy zajištěno, že všichni musí souhlasit. Čili není to opět nic proti členským státům, a v tomto případě ani proti národním parlamentům."

Text evropské ústavy najdete například na stránkách www.euroskop.cz.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme