Lepší kybernetická bezpečnost a ochrana dat. Lídři EU se v Estonsku dohodli na dokončení digitálního trhu

Budoucnost Evropské unie je v prohlubování integrace a v rozvoji digitalizace. Takové poselství vyslal digitální summit unie v Tallinnu. Jeho ústředním tématem bylo, jak udělat z evropského bloku jednoho ze světových lídrů v digitalizaci. Částečně ho ale zastínily sílící debaty o budoucím směřování unie a jejích reformách.

Tento článek je více než rok starý.

Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Tusk, estronský premiér Ratas a předseda Evropské komise Juncker

Předseda Evropské rady Tusk, estronský premiér Ratas a předseda Evropské komise Juncker | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Téma digitalizace si estonské předsednictví Evropské unie nezvolilo náhodou. Malá pobaltská republika patří k evropským i světovým tahounům na poli elektronizace služeb, správy a ekonomiky. Pro jednání o přenesení estonských zkušeností do ostatních evropských zemí si ale vybralo dobu po několika klíčových projevech o budoucnosti unie. Ty daly impulz k debatám o reformách bloku a prohlubování jeho integrace, které se nevyhnuly ani summitu v Tallinnu.

„Do dvou týdnů předložím plán, jak v reformách postupovat dál. Budu se při tom držet třech základních principů. Musíme najít skutečná řešení pro skutečné problémy. Musíme postupovat krok za krokem, jedno téma po druhém. Ale především musíme udržet jednotu," oznámil po čtvrteční neformální večeři s lídry předseda unijních summitů Donald Tusk, že se chystá dát jednáním o reformách jízdní řád.

Tři minuty na daňové přiznání, 20 na založení firmy. V Estonsku lze prakticky vše vyřešit online

Číst článek

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD má přijít také s podněty, jak zrychlit často zdlouhavý proces rozhodování v unii.

„Chtěli bychom, aby předseda Evropské rady na základě té včerejší diskuze předložil v horizontu několika týdnů návrh, jak zlepšit a zintenzivnit vzájemnou diskuzi evropské osmadvacítky, potažmo sedmadvacítky. Tak abychom se byli schopni rychleji posouvat dopředu,“ citoval Radiožurnál českého premiéra.

Jednotný digitální trh

Kupředu má Evropskou unii posunout i rozvoj digitalizace ve všech odvětvích. Umožnit to má dokončení jednotného digitálního trhu. V jeho budování unie zatím daleko nepostoupila.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na digitálním summitu EU v Tallinnu | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

„Všechny členské státy podpořily dobudování jednotného digitálního trhu do konce roku 2018. Fungující jednotný digitální trh je základem pro všechno, co chceme dělat," ohlásil po skončení summitu premiér hostitelského Estonska Jüri Ratas. Klíčovým předpokladem je posílení kybernetické bezpečnosti a ochrany dat. V této oblasti už Evropská komise chystá nová opatření.

„Vytvoříme agenturu Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost, a to už v nadcházejících měsících. V příštím roce se pak zaměříme na předložení nových pravidel pro spravedlivé a efektivní zdanění velkých internetových firem, které přinese právní jistotu a narovná podmínky na trhu,“ přiblížil připravované kroky komise její předseda Jean-Claude Juncker.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme